Čím nahradit v jídelníčku uzeniny?

Ať už vám lékař zjistil vysoký cholesterol či se jen snažíte dodržovat zdravý životní styl, jistě na vaší listině omezovaných potravin visí také uzeniny. Pokud jste zvyklí, si na nich pochutnávat každý den, jistě za ně hledáte náhradu. Tento článek shrnuje 5 zdravých alternativ, které potěší vás i vaši peněženku!

Proč vůbec uzeniny omezovat?

Spousta lidí se při snaze o zdravý životní styl vyhýbá cukru, kolovým nápojům a mnohdy i lepku či laktóze, ač netrpí celiakií či intolerancí na mléko. Na uzeniny naopak pohlížejí jako na ,,menší zlo“. Vždyť je v té šunce 92 % masa, a ten malý zbytek už nás zabít nemůže, nebo ne?
Nebezpečí pro lidské tělo představují bohužel látky v uzeninách zastoupené v podílu menším, než je 0,1 %. Tyto tzv. dusitany se přidávají do masných výrobků kvůli zachování růžové barvy masa, pro lepší trvanlivost i chutnost výrobku. S bílkovinami však v organismu reagují za vzniku sloučenin s pozvrzenou karcinogenitou (tzv. nitrosaminů).
Dalšími negativními aspekty uzenin je vysoký obsah soli i nasycených tuků jakožto nositeli cholesterolu.

Uzeniny

Čím tedy uzeniny v jídelníčku nahradit?

1. Libové maso

Zatvrzelí masožravci si nemusí stýskat – nejlepší alternativou škodlivého masa je jeho zdravá forma. Kuřecí prsa, hovězí kližka či vepřová kotletka stojí oproti uzeninám méně peněz a výživově jsou oproti nim nesrovnatelné – malý podíl nezdravých tuků a cholesterolu je vybalancován vysokým obsahem lehce vstřebatelných bílkovin. Upečte si větší kousek masa o víkendu a nesnězené si rozdělte přes týden do obědů a večeří. Do rajčatové omáčky padne kus pečeně stejně dobře jako šunka, zbytek kuřete v salátu hravě nahradí slaninu a bageta s trhaným hovězím je vedle rohlíku se salámem přímo luxus.

2.Vejce

Vajíčka jsou levným a plnohodnotným zdrojem bílkovin. Na přípravu jsou velmi jednoduchá a variabilní – ať už míchaná, natvrdo, do skla či jako volské oko, k pečivu šunku hravě nahradí. Za salám či špek je zaměňte je i v zapékaných bramborách či těstovinách; pro ovonění dochuťte pokrm lžičkou uzené papriky.

vejce

3. Luštěniny

Luštěniny neznamenají nutně zrovna nudnou čočku na kyselo. Poctivý hummus je chuťově vyvážený a dá se vzít všude s sebou. Navíc vás nasytí i bez pocitu těžkosti, který konzumaci uzenin provází velmi často. Protože v obchodech je zbytečně drahý a navíc nezdravě konzervován, vyplatí se vyrobit si hummus vlastní.
K domácí přípravě vám stačí pasta tahini, plechovka cizrny a výkonný mixér, případně trocha koření a oleje.

4. Méně tučné sýry

Porce cheddaru či gruyéru vám sice dodá cholesterolu srovnatelně se salámem, za méně vydatné sýry vám tělo však poděkuje. K bramborám hasselback si místo zapečené slaniny umíchejte tvarohový dip, chléb si obložte tvarůžky a v těstovinách s rajčaty zaměňte pancettu za mozzarelu.

5. Ryby

Kromě nižšího obsahu kalorií se ryby pyšní hojným zastoupením důležitých vitaminů i stopových prvků. Pokud nestíháte orestovat tresku na pánvi či upéct pstruha v troubě, sáhněte po sardinkách ve vlastní šťávě či nakládaných sledích. Uzené tučné ryby (makrela či losos) vám zase dodají dávku zdravých tuků s minimem cholesterolu.

Cenové srovnání na závěr

Pro koupi uzenin nemluví ani cena – mnohý spořící občan si sice kilogram hovězí kýty za 229 korun odepře, po šunce za 270 Kč/kg klidně sáhne. Schválně – kolikrát vás napadlo, s čím je srovnatelného 500 g vídeňských párků, byť ve slevě (18,90/100g, viz Pozn.)?
Za 94,50 Kč byste mohli mít

  • téměř 1 kg kuřecích prsou (97,40 Kč/kg)
  • 32 vajec (2,90 Kč/ks)
  • 2 plechovky cizrny (29,90/ks)+ 170 g tahini (23,50/100g)
  • 900 g mozzarelly (12,90/ks 125 g)
  • 475 g sardinek (19,90/konzerva 90g)

Párky byly vybrány pro svoji relativně nejnižší cenu v rámci uzenin. Šunka (sice teleplně upravená, ale s vysokým podílem vody) se pohybuje od 23-35 kč/100kg, salámy – byť jsou vysušené – šplhají až k 60 kč/100g.

Až příště budete bloumat kolem pultu váženého zboží, sáhněte po kuřeti či tvarohovém sýru a odlehčete svoje tělo i peněženku!

Pozn. Všechny uvedené ceny jsou převzány z akčních nabídek českých supermarketů, platných na březen 2024.

Zdroje:
cszm.cz, sciencedirect.com, kupi.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno