Jak jíst ústřice?

Ústřice jsou celosvětově známé jako afrodiziakální jídlo, které vzbuzuje sexuální touhu. Bohužel někteří lidé při bližším pohledu na čerstvé ústřice pocítí spíš nechuť. Ne ke svému partnerovi, ale k tomuto druhu jídla. Je to ale velká škoda, protože ústřice jsou opravdovou pochoutkou. Nenechte se tedy odradit jejich nepříliš vábným vzhledem. Pokud vám to pomůže, zavřete oči. Jak správně konzumovat syrové ústřice?

Ústřice

Ústřice a jejich druhy

Ústřice patří mezi mlže z čeledi Ostreidae (nejedná se o ty ústřice, které produkují perly, ty jsou z čeledi Aviculidae). Vyskytují se podél pobřeží oceánů a jako potrava se jedí už více než 2 000 let. Obvykle se dělí podle místa, kde byly nalezeny. Můžete tak narazit na evropské ústřice (nejčastěji Ostrea edulis – vyznačují se menší velikostí, získávají se na atlantickém pobřeží Anglie, Irska, Francie, Belgie a Nizozemska), portugalské ústřice (Crassostrea gigas mají úctyhodné rozměry, najít je můžete kromě Evropy také v Asii) a americké ústřice (Crassostrea virginica jsou středně velké, najít je můžeme na pobřeží Atlantického oceánu i v Mexickém zálivu).

Chuť ústřic

Ústřice jsou na povrchu kluzké, ale mají měkkou a pevnou strukturu. Jejich chuť je máslová a slaná. Jednotlivé ústřice mohou obsahovat různé další chuťové tóny, které se liší v závislosti na tom, z jakého regionu pochází. Ústřice mohou žít ve studených i teplých vodách. Pokud se jedná o ústřice ze studených vod, můžete počítat s jejich baculatější strukturou a sladší chutí. Ústřice z teplých vod jsou menší a nemají tak krémovou chuť. Jejich chuť může být někdy až téměř kovová či intenzívně slaná. V žádném případě by ústřice neměly chutnat po rybině.

Ústřice na talíři

Symbol luxusu

Ústřice se často podávají v drahých podnicích. Bohužel ne každý ví, jak by se měli konzumovat a zkoušet něco nového v luxusním podniku může být do určité míry rizikové. Je dobré se na konzumaci ústřic připravit předem. Neexistují žádná přesná pravidla, která by nás zavazovala ke správné konzumaci ústřic na veřejnosti. Existuje ale zavedený postup, kterého když se budete držet, tak rozhodně nic nezkazíte.

Ústřicová etiketa

Obvykle se ale postupuje tak, že si vezmete ústřici i s lasturou. Ústřice jsou obvykle již připraveny tak, že leží na jedné polovině lastury. Malou vidličkou se snažte jedlou částí ústřice zahýbat, abyste se ujistili, že je od lastury uvolněná. Poté lasturu přiložte k ústům širším koncem a ústřici vysajte. Případné srknutí by v tomto případě vadit nemělo. Někteří lidé tvrdí, že ústřici bychom si měli nechat sjet přímo do krku. Pokud ale jídlo nežvýkáte, nemůžete si vychutnat jeho chuť. Takže druhá skupina lidí doporučuje ústřici před spolknutím několikrát přežvýknout. Prázdnou lasturu pak můžete vrátit do ledu – někteří lidé ji otáčí vnitřkem směrem k ledu, není to ale nutností. Pokud to ale uděláte, obsluha bude mít lepší přehled o tom, že už jste s jídlem skončili.

Ústřice

Přílohy k ústřicím

Ústřice se obvykle podávají jen tak, položené na ledu ve své lastuře. Někdy se ale můžete setkat s různými doplňky, jako je citron či různé omáčky. Je jen na vás, jestli je k ústřicím budete chtít. Zarytí milovníci ústřic si je dopřávají jen tak, bez příloh.

Čerstvé ústřice

To, že je ústřice čerstvá, poznáte v první řadě podle čichu. Ta stará bude nepříjemně zapáchat. Na pohled by měly být ústřice pevné a neprůhledné. Mohou být malé i velké, ale v žádném případě by neměly být příliš slané. Ústřice můžete jíst nejenom syrové, ale také vařené. Obvykle je používáme vcelku, a to bez ohledu na způsob přípravy.

Ústřice

Jak jíst ústřice

Ústřice patří mezi velmi univerzální pokrm, který můžete jíst na spoustu různých způsobů. Zde je výčet běžných způsobů jejich konzumace:

  • Čerstvé ústřice – nejlépe si vychutnáte jejich chuť. Obvykle se podávají v jedné polovině lastury. Můžete je podávat jen tak, nebo s citronovou šťávou či oblíbeným kořením. Nejlepší je koupit si uzavřené lastury ústřic. Ty se pak dají otevřít pomocí nože – který zasunete do mezery a zapáčíte. Při vyjímání ústřic si chraňte ruce. Před otevřením je dobré vnější obal ústřic předem omýt. Otevřenou ústřici pak nožem jemně oddělte od lastury. Šťávu a další dochucovadla podávejte v lastuře.
  • Dušené ústřice – obvykle se jedná o recept, který se připravuje z vařených ústřic s aromatickými látkami, mlékem, smetanou a někdy i kapkou sherry. Dušené ústřice ale můžete podávat také na slaných krekrech.
  • Smažené ústřice – oloupané ústřice zprudka opečeme na rozehřáté pánvi (s máslem či olejem) a aranžujeme nejlépe na rozpůlenou bagetu s nakládanou kapustou, remuládou a horkou omáčkou.
  • Ústřice na páře – tento postup přípravy zachovává maximum prospěšných látek v ústřici. Nejvíce se blíží textuře čerstvých ústřic. Pokud si tedy netroufáte rovnou na syrové ústřice, zkuste tento způsob přípravy. Po otevření dusíme ústřice po dobu tří až pěti minut na páře.
  • Grilované ústřice – obvykle je známe jako ústřice Rockefeller. Připravují se tak, že ustřice ozdobíte máslem, bylinkami a strouhankou a jen krátce je (v i lastuře) grilujete. Podáváme s měsíčkem citronu.

Grilované ústřice

Omáčky k ústřicím

Ústřice můžete podávat též s různými omáčkami. Jednou ze nejoblíbenějších je omáčka Mignonette. Je snadná na přípravu. Jednoduše smíchejte 75 g najemno nasekané (nebo dokonce mleté) šalotky či červené cibule, 125 ml bílého nebo červeného vinného octa (nebo octa z prosecca) a špetkou cukru. Dolaďte lžičkou čerstvě drceného černého pepře. Omáčku nechte v lednici po dobu minimálně čtyř hodin (ideálně však 48 hodin), aby se chutě rozležely. Omáčku podávejte v malé misce se lžičkou. Na jednu ústřici dejte pouze několik kapek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno