Jak jíst humra?

Humra považujeme za luxusní surovinu, na kterou jen tak nenarazíme. A pokud máme možnost tuto specialitu ochutnat, tak nás většinou odradí skutečnost, že nevíme, jak bychom ji měli jíst. V restauraci se ztrapnit nechcete, takže si konzumaci humra raději odpustíte. Je to ale velká škoda. Proto si předem zjistěte, jak se takový humr jí, ať si ho příště můžete dát. Ten úplně nejlepší humr, kterého si můžete dát, je čerstvý, z moře vytažený.

Humři

Začínáme od ocasu

Humra samozřejmě můžete konzumovat i v rámci nejrůznějších pokrmů. Nicméně nejoblíbenější je konzumace celého humra. Tím prvním, co musíte při jeho porcování udělat, je chytit ocas v horní části proti tělu. Pootočte a táhněte směrem od těla. Tím se maso oddělí. Nyní si vezměte nůž, kterým odříznete ocas podélně nebo stiskněte okraje směrem k sobě, dokud trochu nepovolí. Poté je odtáhněte, abyste rozbili ulitu. Maso z ocasu byste měli být schopni oddělit v jednom kuse.

Humří jikry

Někdy můžete v ocasní části humra pozorovat jasně červené kuličky – jikry humra. Nachází se podél skořápky. Jikry můžete sníst rovnou anebo je smíchejte do zakysané smetany se smetanovým sýrem. Tato lahodná pomazánka je velice chutná a hodí se na jakékoli čerstvé pečivo nebo slané krekry. Jikry ale můžete přidat také do rybích polévek.

Maso z klepet

O něco méně masa můžete získat z klepet. Ta je třeba oddělit kroutivým pohybem od těla. Pokud budete v restauraci, dostanete louskáček, s pomocí kterého klepeta rozkřápnete. Malými vidličkami se pak snadno dostanete k masu. Určité množství masa se nachází taktéž v nožičkách humra. Nožičky odtrhneme vidličkou. Je jen na vás, pokud budete chtít z nožiček vycucnout maso nebo ne. V každém případě je ale zapotřebí nožičky oddělit, abychom se dostali k další části masa.

Mořské plody

Maso z těla

Uchopte tělo humra oběma rukama a táhněte směrem od sebe tak, jako byste chtěli humra podélně rozpůlit. Tímto uvolníte velmi sladké a jemné maso. To vytáhnete pomocí vidličky. Tělo je možné také rozkřápnout speciálním louskáčkem nebo těžkým nožem. V tělní dutině se nachází jakási zelená hmota, jsou to játra a slinivka. Jsou lidé, kteří tuto zelenou hmotu milují a rádi ji sní. Avšak některým lidem nechutná a raději ji nechávají do jiných jídel.

Příprava humra doma

Možná byste si radši chtěli vyzkoušet doma, jak se takový humr jí. Jedná se o poměrně drahou pochoutku, takže se vyplatí vědět, jak jej vybrat a správně skladovat. Čerstvost je nejdůležitější. Avšak i když kupujete živého humra z nádrže, nikdy nemáte jistotu, že je dostatečně čerstvý. Pokud je humr v nádrži držen déle než dva až tři týdny, jeho maso ztrácí na kvalitě. Neexistuje způsob, jak byste si toto mohli ohlídat, jste odkázáni na pravdomluvnost prodávajícího.

Humr

Čerstvost je nutností

Pokud vybíráte živého humra, zkuste jej chytit za boky. Správná reakce zdravého humra je ta, že stočí ocas pod sebe. Stejnou reakci vyvolá tahání za ocas. Klepeta by měl mít humr zajištěna páskou, protože si rád pochutnává na ostatních humrech. Je-li jich tedy v nádrži víc, mohlo dojít k „okusování“ jednotlivých humrů mezi sebou. Humra ale můžete koupit také zamraženého. I zde je velice důležitá čerstvost, protože enzymy v trávicím traktu humra rychle znehodnocují maso.

Nákup vařeného humra

Humra si můžete koupit již uvařeného. Takový by měl mít zářivě lesklé oči, pevnou dužinu, příjemnou vůni a stočený ocas, který svědčí o tom, že byl při vaření živý. Někdy můžete koupit také konzervovaného humra. Jedná se o kousky masa, které již byly vyjmuty, takže odpadají starosti s jeho porcováním. Na druhou stranu chuť nebude taková, jako je u čerstvého humra.

Humr

Skladování humra

Pokud si humra koupíte, je žádoucí, abyste ho co nejdříve zpracovali. Pokud si domů koupíte živého humra, můžete jej nechat tři až pět dní v nádrži se slanou vodou. To je ale možnost, která není pro většinu z nás dostupná. Proto se doporučuje trochu jiný postup – co nejdříve humra dejte do lednice a přikryjte vlhkým hadříkem. Uvařte do 12 až 18 hodin. V pokojové teplotě by neměl být déle než půl hodiny. Nikdy nedávejte živého humra do sladké vody.

Mražení humra

Vařený humr bychom měli uchovávat v lednici a sníst do dvou dnů. Můžete ho také zmrazit. Ideální je naložit ho do solné lázně: 1 lžíci soli zalijte 250 ml vody a rozmíchejte, aby se sůl rozpustila. Získejte maso z humra a dejte do nádoby nebo sáčku. Zalijte jej připraveným solným roztokem a zmrazte. Spotřebujte do jednoho měsíce.

Humří maso

Humr připravený v páře

Tradiční příprava humra je vařit ho v páře. Avšak nejedná se o jedinou možnost. Příprava humra je mnohem rychlejší, když je připravován na páře. K tomu budete potřebovat velký hrnec (například zavařovací) a podnožku, která zabrání kontaktu humra s vodou. Humři jsou dostupní po celý rok, i když nejlepší maso (a také levnější) bude v sezóně. Ta přichází na začátku června a končí v prosinci. Pro přípravu humra na páře budete potřebovat tyto ingredience:

  • 2 živé humry,
  • 1 lžíce soli,
  • ½ šálku rozpuštěného slaného másla,
  • 1 citron (nakrájený na měsíčky).

Na dno hrnce nalijte asi 5 cm vody a na dno dejte podnožku. Přidejte sůl a přiveďte k varu. Uchopte humra kolem boků a vložte ho do hrnce hlavou napřed. Ihned dejte i druhého humra. Přikryjte hrnec a nechte vařit:

  • 10 minut pro humry o hmotnosti 450 g,
  • 12 minut pro hmotnost 560 g,
  • 14 minut pro humry o velikosti 680 g.
  • Na každé další 100 g přidejte 2 minuty varu.

Humry vyjměte kleštěmi a nechte asi 5 minut odstát. Podávejte přelité máslem s citronem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno