Med patří mezi naprosto jedinečné sladidlo, které vydrží roky. Říká se dokonce, že med vydrží věčně. Na světě neexistuje podobný produkt. Jak všichni víme, med vytváří včely. I když med považujeme za zdravější variantu sladidla, stále ještě je to sladidlo, které obsahuje poměrně velké množství kalorií. Tím, že ho vytváří živočichové, není med vhodný pro veganskou stravu. To všechno jsou důvody, proč byste mohli chtít med nahradit za jiné varianty sladidel.
Nerafinovaný cukr
Nezpracovaný cukr neprochází procesem bělení, takže jej můžete poznat podle karamelového zbarvení. Má taktéž sytější chuť. Nerafinovaný cukr obsahuje větší množství minerálů, než bílý cukr. Příkladem jsou například železo a vápník. Vzhledem k tomu, že bychom cukr neměli konzumovat ve velkém množství, jsou však tyto hodnoty zanedbatelné. Nerafinovaný cukr je tráven stejným způsobem, jako ten rafinovaný. To znamená, že zvyšuje hladinu cukru v krvi a není tak vhodný pro pacienty s cukrovkou nebo lidi, kteří drží dietu s nízkým obsahem sacharidů.
- Nahrazujeme jej v poměru 1:1.
Hnědý cukr
Většinou se jedná o směs bílého cukru a melasy, díky čemuž cukr získává hnědou barvu. opět má oproti bílému cukru větší množství minerálních látek, což je ale zanedbatelné vhledem k tomu, že jej nekonzumujeme ve velkém množství. I tento typ cukru není vhodný pro cukrovkáře nebo osoby snažící se snížit obsah sacharidů ve stravě.
- Nahrazujeme jej v poměru 1:1.
Javorový sirup
Chuť javorového sirupu je naprosto jedinečná – připomíná vanilku, máslo a karamel. Tento sirup se získává z javorů. Obsahuje antioxidanty a spoustu vitamínů a minerálů. Kvalita javorového sirupu se může značně lišit, takže si dejte pozor, ať koupíte produkt, který nebyl doslazován. Nevýhodou je vyšší cena javorového sirupu a skutečnost, že není vhodný pro lidi s cukrovkou. Jedná se o rostlinnou variantu cukru, která je vhodná pro vegany.
- Nahrazujeme jej v poměru 1:1.
Melasa
Jedná se o hustý sirup, který vznikl jako vedlejší produkt při rafinaci cukrové třtiny a cukrové řepy. Jeho chuť je tak trochu kouřová. Melasa obsahuje takové minerály, jako je vápník, železo, selen či měď, a dokonce by měla obsahovat větší množství antioxidantů, než med. Není vhodná pro lidi s cukrovkou nebo ty, kteří se snaží snížit množství sacharidů ve stravě.
- Nahrazujeme jej v poměru 1:1.
Agávový sirup
Tento sirup se získává redukcí tekutiny, která se nachází v listech agáve. Chutná lehce po karamelu a má světle hnědou barvu. Tento sirup má nízký glykemický index, což znamená, že nevyvolá po konzumaci náhlé zvýšení cukru v krvi. Některým konzumentům ale připadá méně sladký v porovnání s bílým cukrem nebo medem. Ani on není vhodný pro pacienty s cukrovkou. Opět si dejte pozor na nekvalitní produkty.
- Nahrazujeme jej v poměru 1:1.
Kukuřičný sirup
Jedná se o poměrně levné sladidlo, které je ale považováno za méně sladké (oproti bílému cukru nebo medu). Nekrystalizuje, takže jej můžete použít i do studených nápojů. Nenabízí ale žádné vitamíny ani minerály. Uvádí se, že může působit jako spouštěč produkce triglyceridů a špatného cholesterolu.
- Nahrazujeme jej v poměru 1:1.
Sirup z ječného sladu
Tento sirup vzniká sladováním zrn ječmene. Na začátku se zahřejí klíčky ječmene, takže vznikne koncentrovaný sirup, který má výraznou chuť. Tato chuť může mnohým konzumentům překážet. Navíc není sirup z ječného sladu tolik sladký, jako například med, může ale obsahovat nějaké bílkoviny navíc. Pozor by si měli dát lidé se zvýšenou citlivostí na lepek: nejedná s o bezlepkovou variantu:
- Nahrazujeme jej v poměru 1:1.
Datlový sirup
Je poměrně hustý a má tmavě hnědou barvu. Chutná po datlích, takže někomu může připadat málo sladký. Obsahuje spoustu vlákniny a antioxidantů. Pokud si chcete vyrobit domácí datlové sladidlo, stačí, když datle (nedoslazované jinak) dáte do mixéru a rozmixujete na pastu. Můžete trochu naředit, pokud nechcete tak hustou konzistenci.
- Vzhledem k tomu, že datlový sirup je hustý, budete jej muset v pečených produktech doplnit vodou. Jinak nahrazujeme v poměru 1:1.
Stévie
Stévie se vyrábí ze stejnojmenné rostliny. Její listy se suší a poté filtrují – mění se na tekutinu nebo na prášek. Její výhodou je to, že neobsahuje téměř žádné kalorie a je mnohem sladší, než cukr, takže jí potřebujete méně. Nevýhodou ale může být specifická chuť, která může být překážkou v konzumaci. Stévie nemá žádný vliv na hladinu cukru v krvi. Hodí se do stravy i lidí, kteří se snaží omezit příjem sacharidů ve stravě.
- Pokud chceme nahrazovat med, je vhodnější tekutá varianta. Čtvrt šálku medu nahradíte pouhou třetinou lžičky tekuté stévie.
Allulóza
Toto sladidlo obsahuje také velmi nízké množství sacharidů. Vyrábí se z takového ovoce, jako jsou hrozinky nebo fíky. Neovlivňuje hladinu cukru v krvi ani hladinu inzulínu, takže je vhodná i pro lidi s diabetes nebo ty, kteří se snaží omezovat příjem sacharidů. Příliš velké množství ale může podráždit žaludek, proto se nedoporučuje kojícím matkám.
- Za ¾ šálku medu dejte 1 a 1/3 šálku allulózy.
Erythritol
Jedná se o cukerný alkohol, který se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny. Má velmi nízký obsah kalorií a uvádí se, že je dobrý i pro zuby, protože zpomaluje růst bakterií v ústech, které jsou zodpovědné za zubní kazy. Lidské tělo není schopné plně erythritol strávit, takže citlivější jedinci mohou pociťovat plynatost, křeče nebo průjem. Z tohoto důvodu opět není vhodný ani pro kojící matky (může způsobit bolesti břicha miminka).
- Za ¾ šálku medu dejte 1 a 1/3 šálku erythritolu.