Hořké mandle

Není mandle jako mandle. Zatímco sladké mandle jsou skvělou zdraví prospěšnou pochutinou, v případě hořkých mandlí tomu tak není. Plody divokých mandlí obsahují velmi toxické látky, které jsou zdraví nebezpečné. Co jsou to hořké mandle a čím se vyznačují?

Jistě znáte a zřejmě i konzumujete mandle. Vyrábí se z nich oleje, v prodeji jsou pražené, loupané, neloupané i obalené v čokoládě. Mandloně obecné se pěstují v mnoha zemích Evropy a v severní Africe, daří se jim také u nás, konkrétní v oblasti kolem Hustopečí. Existují však sladké mandle a mandle hořké. Zatímco ty sladké se běžné používají v oblasti potravinářství, ty hořké se využívají jen v oblasti průmyslu. Hořké mandle jsou totiž plody divokých mandloní a obsahují velké množství nebezpečného amygdalinu.

Hořké mandle

Amygdalin v hořkých mandlích

Sladké i hořké mandle obsahují látku amygdalin. Zatímco v těch sladkých je obsaženo jen přibližně 0,1 % této látky, v hořkých jich může být i 5 %. A to je z hlediska konzumace velký problém, protože produktem rozloženého amygdalinu je kyanovodík. Odborníci se shodují na tom, že pro dospělého člověka může být ohrožující už konzumace 10 hořkých mandlí. Podle některých statistik se přibližně 60 hořkých mandlí považuje za smrtící dávku pro dospělého člověka. Pokud tak například při pobytu na dovolené ve Francii či Itálii narazíte na mandloň neznámého původu, mandle rozhodně nekonzumujte. Můžete si přihodit závažné zdravotní problémy.

Použití hořkých mandlí v průmyslu i potravinářství

Hořké mandle mají přece jen určité možnosti využití, ovšem jen v omezené míře. Využívají se především pro průmyslové zpracování za účelem destilace oleje. Hořké mandle se používají i v některých potravinářských výrobcích, ty by však měly být patřičně označeny. S hořkými mandlemi se setkáte například u fondánů a dalších cukrářských výrobků, u kterých se přidávají jádra za účelem získání potřebného aromatu. Množství hořkých mandlí však musí být minimální. Na obalu potravin by také mělo být uvedeno, že mohou obsahovat v určitém množství kyselinu kyanovodíkovou. Konzumaci takových výrobků ve větším množství rozhodně nelze doporučit.
Sladké mandle jsou zdraví prospěšné

Hořké i sladké mandle obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek. Sladké mandle obsahují jen minimum nebezpečného amygdalinu, za to jsou plné vitamínu B, E a kyseliny listové. Obsahují také vlákninu, zdravé tuky a další látky. Mandle bychom tak do našeho jídelníčku měli rozhodně zařadit, velkým obloukům bychom se však měli vyhnout mandlím hořkým.

Mandle ano, ale ne ty hořké. Proto kupujte mandle jen od ověřených dodavatelů a vyhněte se konzumaci mandlí z divokých mandloní, které mohou růst v některých státech včetně Itálie či Francie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno