Javorový sirup a jeho účinky

Javorový sirup je oblíbeným přírodním sladidlem, které je získáváno zvláště z mízy javoru cukrového. Vyrábí se především v Severní Americe a Kanadě, kde je rovněž součástí národnostní kultury a tradic. Krom toho, že sirup dokáže nahradit nezdravý bílý cukr, má i příznivé účinky na zdraví.

Hlavním producentem javorového cukru je v dnešní době především ona zmíněná Kanada, pro uctění památky bychom si však měli připomenout, že úplně prvními producenty byly severoamerické indiánské kmeny.

Co javorový sirup obsahuje a jak jeho složky působí?

Javorový sirup je plodem přírody a lze jej považovat za daleko zdravější sladidlo, než je kupříkladu bílý cukr. Jeho dvěma hlavními složkami jsou voda společně se sacharózou, v menším množství se zde pak objevují i další cukry – především fruktóza a glukóza. Zcela nejvýznamnější je pro javorový sirup podíl draslíku, vápníku, zinku a manganu.

Dostatečný příjem zinku je v podstatě nezbytný pro správnou produkci hormonů a syntézu bílkovin. Mimo to se podílí i na regeneraci těla a ochraně imunity. Rovněž je třeba zmínit i bohatý obsah manganu, významného prvku zejména pro děti ve vývinu, který podporuje obranyschopnost organismu společně se zdravým vývojem chrupavky a kostí.

Látka, která může nahradit chemoterapii?

Dle výzkumů kanadských odborníků by právě kombinace javorového sirupu a obyčejné sody měla působit také jako přírodní chemoterapie. A jak je to vůbec možné? Při správném smíchání těchto látek prý dochází k navázání molekul rakovinových buněk, směs tedy může tvořit jakousi přírodní medicínu, která má být vhodná pro léčbu rakoviny v jakémkoli jejím stádiu. Tato přírodní metoda je v zahraničí využívána jak pro lidi, tak pro zvířata. Pokud o ní však zauvažujete, rozhodně se nejprve poraďte s vlastním lékařem.

Nákup javorového sirupu

Na trhu je možné najít širokou škálu producentů javorového sirupu, jejichž výrobky se liší kvalitou i cenou. Obecně vzato platí, že po čím světlejším sirupu sáhneme, tím bude jeho chuť a aroma méně intenzivní. A protože je lepší si připlatit za kvalitu, vyhledávejte tedy spíše tmavěji zabarvené výrobky.

Na obale javorového sirupu najdeme vždy pro orientaci i následující písmena:

  • A = Javorový sirup té nejvyšší kvality.
  • B = Javorový sirup dobré kvality.
  • C = Javorový sirup střední kvality, běžně k dostání v evropských zemích.
  • D = Javorový sirup horší kvality, zcela však dostačující pro pečení.

Při nákupu javorového sirupu bychom si v každém případě měli dát pozor na podezřele levná balení, kvůli nalákání zákazníka a snížení ceny je totiž do výrobku často přidáván čistý cukr, kukuřičný a glukózový sirup či umělé barvivo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno