Žluklé máslo

Možná se vám to někdy stalo. Nechali jste máslo nějakou dobu v teple a když jste jej otevřeli, ucítili jste podivný zápach. Měli jste tu čest se žluklým máslem, jehož chuť je na míle vzdálená od kvalitního čerstvého máslo. Proč máslo žlukne a co vám jeho konzumace může způsobit?

Žluklé máslo poznáte od toho čerstvého na první pohled. Má totiž mnohem žlutější barvu a mazlavou konzistenci. Žluklé máslo spolehlivě odhalíte také podle zápachu. Tak je výrazná a může připomínat i zápach zvratků. Při žluknutí se totiž v másle vytváří kyselina máselná, která je sladce nakyslá a silně aromatická.

Co je to žluknutí

Žluklé másloUdělejme si malou odbočku od žluklého másla a řekněme si, co to vlastně proces žluknutí je. Žluknutí je označení pro oxidaci tuků, ke kterému dochází při působení kyslíku. Vznikají tak různé nežádoucí produkty, a to zejména látky ketony a aldehydy, které ovlivňují chuť i aroma. Výsledkem procesu žluknutí je znehodnocení potraviny, a to buď částečné, nebo úplně. Proces žluknutí obvykle podporuje působení UV záření.

Konzumace žluklých potravin způsobí zažívací potíže

Pokud byste žluklé máslo zkonzumovali, nejen že by vám vůbec nechutnalo, ale mohli byste si přihodit i zažívací problémy. Obvykle nejde o nic vážného, ale může se dostavit průjem, křeče v břiše, zvracení a podobně. Žluklé máslo proto dále nezpracovávejte a raději jej vyhoďte.

Žluklé máslo se může objevit i u prodejců

Na pozoru byste měli být už při samotném nákupu másla. Může se totiž stát, že vlivem špatného skladování se máslo zkazí ještě u obchodníka. Bohužel, obvykle to zjistíte pozdě, a tak budete těžko prokazovat, že máslo už žluklé bylo. Proto doporučujeme kvalitu a čerstvost másla zkontrolovat ihned po zakoupení produktu a v případě pochybností jej ihned vyreklamujte. Kvalita másla na pultech obchodních řetězců je obecně dobrá, riziko špatné kvality tu však vždy je, byť jen minimální.

Rozmrazované máslo je na žluknutí náchylnější

Pokud máte ve zvyku nakupovat máslo do zásoby a mrazit jej, měli byste vědět, že rozmražené máslo má větší tendenci ke žluknutí. Rozmrazené máslo byste proto měli zpracovat co nejdříve po rozmražení a uchovávat jej v lednici.

Jak skladovat máslo, aby nežluklo

Pokud chcete, aby vám máslo vydrželo co nejdelší dobu čerstvé, měli byste jej správně skladovat. Máslo by měl být uloženo v lednici, ze které by se mělo vytahovat jen v době využití. Pokud chcete nechat máslo v teple změknout, vždy si odkrojte jen ten kus, který budete dále zpracovávat. Pokud byste nechali v teple celou kostku másla, pak jej opět uložili do lednice, a celý postup několikrát opakovali, mohlo by zežluknout poměrně brzy. Máslo rozhodně nenechávejte na slunci a vždy je buď zabalte do původního obalu, nebo přendejte do nádoby na máslo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno