Sjíždění Berounky

Přemýšlíte, kam letos vyrazit na vodu? Vltavu už máte dávno za sebou a přeplněné kempy Vás stejně nelákají? Zkuste Berounku! Na své si tu přijdou začátečníci i pokročilí vodáci. Plout budete malebnou přírodou i městy, ale především mezi trampskými a chatovými osadami, kterými je okolí Berounky proslulé.

Berounka

140 km dlouhá řeka Berounka vzniká v Plzni soutokem dvou řek – Radbuzy a Mže. V horní části protéká překrásnými přírodními parky a kaňony, kde se na vysokých březích tyčí zříceniny hradů a tvrze. Později začínají přibývat chatové a trampské osady, stejně jako kempy. V okolí Berouna se také k toku řeky přidává železniční trať a z dosud poklidné krajiny se stává turisticky hojně navštěvovaná oblast Křivoklátska a Českého krasu. Svou pouť Berounka ukončuje v Praze, kde se v oblasti Lahovic vlévá do Vltavy.

Berounka

Na jednodenní výlet na lodi i na týdenní plavbu

Berounka je jako jedna z mála řek splavná bezmála v celé své délce, a tak si tu přijdou na své opravdu všichni vodáci. Ať chcete zažít okouzlení při jednodenní plavbě těmi  nejhezčími úseky v přírodním parku Horní Berounka nebo hledáte dobrodružství na týdenní plavbě, tady jste správně. Ačkoliv Berounka patří svým průtokem spíše ke klidnějším řekám vhodným pro začátečníky i rekreační vodáky, na jejím toku najdete přes 20 jezů, nudit se tedy určitě nebudete.

Chcete-li projet celou délku řeky, začít můžete klidně už na soutoku v Plzni. Nejkrásnější úsek ale začíná na tábořišti u Dolanského mostu, odkud můžete doplout až do Prahy. Chcete-li si i na konci plavby ušetřit průjezd městskou zástavbou, ukončete svůj výlet v Zadní Třebáni. Celá trasa má více než 100 km a rozdělit ji lze do pěti až sedmi dní. Naopak mezi oblíbené jednodenní trasy patří například úsek z Chrástu do Liblína nebo ze Zvíkovce do Roztok. Cesta Vám zabere kolem šesti hodin klidné plavby, budete si tedy moci užít překrásné výhledy, koupání nebo toulání po okolí řeky krajinou spisovatele Oty Pavla.

Kempy a občerstvení

V horním toku Berounky je příležitostí k přespání a občerstvení na cestě méně, obávat se ale nemusíte. Během sezóny se podél řeky objevují stánky s nápoji a jídlem i mimo tábořiště, vyhlášené pro přespání i občerstvení jsou například tábořiště Dolanský most, Skryje či Roztoky u Křivoklátu. Ve střední části řeky začíná přibývat turistických zajímavostí s nimi logicky i příležitostí pro osvěžení, doplnění energie i odpočinek. Čekat tu na Vás budou tábořiště ve Zbečně, Račicích či Nižboru. A konečně poslední úsek, turisticky nejznámější, je bohatý nejen na rychlé občerstvení, ale i gurmánské zážitky v restauracích v Berouně či Srbsku. Rozhodnete-li se doplout až do Prahy, i v jejích loděnicích, kde je možné plavbu ukončit obvykle objevíte stánek nebo restauraci. Hladem ani žízní tedy na Berounce trpět rozhodně nebudete,

Půjčovny lodí

Na Berounce působí několik půjčoven lodí. Standartní je služba zapůjčení lodě na začátku trasy a vrácení v určených místech po doplutí. Většina půjčoven zajišťuje i dopravu vodáků zpět na začátek trasy, některé dokonce bezplatně. Využit lze ale i vlak, který ve velké části tok řeky kopíruje.

Zapůjčit si můžete všechny běžné typy lodí. Pro naprosté začátečníky může být vhodnou volbou nafukovací raft, rekreační vodáci si sjezd užijí na dvou- či třímístných kánoích a zkušení a odvážní jistě ocení možnost sjet Berounku na kajaku.

Půjčovny obvykle na svých webových stránkách zveřejňují i doporučené trasy, na kterých lodě vydávají a berou zpět. Obvykle si také kromě lodí můžete zapůjčit i veškeré další potřebné vybavení, jako jsou vesty či vodotěsné barely na oblečení či zavazadla.

Okolí řeky

Okolí Berounky je okouzlující. Za zmínku stojí hrady a zámky – Karlštejn či Křivoklát, ale i menší zříceniny, jako Týřov či Libštejn. V oblasti Českého krasu Vás k návštěvě zvou třeba Tetínské skály nebo lom Alcazar. I samotné chatové a trampské osady v okolí řeky vás nepochybně okouzlí nejednu romantickou duši. Na své si přijdou i milovníci kultury, navštívit můžou například pamětní síň Oty v Branově.

Český spisovatel kraj okolo Berounky miloval a často ho zmiňoval i ve svých knihách. Není se čemu divit. Přiieďte a posuďte sami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno