Sjíždění Ohře

Jste vodáčtí nováčci, kteří v řece sotva smočili palec, a o tom, že pádlo a veslo jsou dvě různé věci, nemají ani tušení? Nebo sami sebe počítáte mezi zkušené vodáky, kteří mají pádla téměř přirostlá k rukám a loď pro jistotu neustále sbalenou na střeše auta? Ať už se řadíte do kterékoliv skupiny, vyrazte na Ohři! Tato dlouhá a krásná řeka, která se klikatí severozápadem Čech nadchne každého.

Ohře

Řeka Ohře pramení v Německu, vtéká do České republiky a u Litoměřic se vlévá do Labe. Délka jejího toku je 316 km, z toho 246 km toku se nachází na našem území. Důležité ale je, že vodácky sjízdných je krásných 110 km, což dělá z Ohře jednu z řek s nejdelší sjízdnou vzdáleností v Čechách. Řeka po celé délce krásně proudí, namáhavé pádlování stojatými úseky Vás tedy nečeká. Protéká krásnými městy, jako je Klášterec nad Ohří nebo Karlovy Vary, ale také úžasnou přírodou Krušných a Doupovských hor.

Na dva dny nebo na týden?

Ohře je unikátní svým postupně se ztěžujícím charakterem. Za pomyslnou dělící hranicí mezi lehkým sjezdem a náročnějšími úseky s velkým množstvím peřejí bychom mohli považovat Karlovy Vary. Pokud se tedy rozhodnete sjet Ohři v celé její délce, máte skvělou možnost se v její první části naučit potřebné dovednosti a vyzkoušet si, jak loď ovládat. V druhé části pak to, co jste si nacvičili, využijete ve svižných úsecích, mezi divokými peřejemi i na mnoha jezech.

Kolem řeky Ohře je mnoho kempů a míst k přespání, přesný plán Vaší trasy záleží především na tom, kde lze půjčit a vrátit loď v půjčovně, kterou si zvolíte. Pro ty, kdo chtějí zažít pořádnou vodáckou dovolenou se nabízí například trasa mezi Tršnicemi a Perštejnem, která měří celkem 93 km a projet jí můžete za šest dní. Zkušení vodáci a ti, kdo netouží po pěších výletech v okolí řeky ji samozřejmě zvládnou rychleji. Pokud se necítítie na týdenní pobyt na vodě, zvolit si můžete trasu kratší, klidně na den, dva nebo tři. Vybírat můžete podle obtížnosti či zajímavostí v okolí řeky. Mezi náročnější úseky patří třeba Karlovy Vary – Pernštejn, který Vám zabere dva nebo tři dny a dosyta si na něm užijete stříkající vody a dlouhých peřejí. Z Lokte do Karlových Varů naopak dopládlujete za den, bez dramatických peřejí, ale s krásnými výhledy do okolí řeky. Možností je mnoho, v půjčovně Vám určitě poradí, jak si přesně Vaši trasu naplánovat, aby seděla Vašim přáním i schopnostem.

Tok řeky Ohře téměř kopíruje železniční trasa s pravidelnými spoji, nemusíte si tedy dělat starosti s návratem z cíle platby zpět na její start k autu či do kempu.

Kempy, občerstvení a další zázemí

Okolí řeky Ohře obklopuje nejen krásná příroda, historická města, ale také řada kempů, míst k občerstvení i dalšího zázemí. V Karlových Varech, Sokolově, Kynšperku či Lokti naleznete velké tábořiště, ze kterých můžete snadno vyrazit na procházku do města. Mnoho menších tábořišť se nachází také na obou březích řeky v menších obcích, ale i mimo ně. Za zmínku stojí třeba tábořiště Hubertus, která je známé svou cvičnou peřejí, kde si na své přijdou odvážní a dobrodružní vodáci s touhou vyzkoušet své schopnosti a sílu.

Půjčovny lodí

Na řece Ohři působí několik půjčoven lodí. Každá z nich má určena místa, kde je možné loď a další vybavení zapůjčit, ale také vrátit. Některé nabízejí převoz zavazadel mezi jednotlivými místy, odvoz zpět na místo startu a další služby. V půjčovně Vám také rádi poradí, jakou trasu a vybavení zvolit pro Váš bezpečný a jedinečný zážitek. S rezervací neváhejte, Ohře je hojně navštěvovaná řeka, a především v sezóně je o její sjezd velký zájem.

Ohře

Zajímavosti v okolí řeky

Těm, kdo netouží jen po akčním sportovním výkonu, ale také po poznávání okolí nabízí Ohře mnoho možností delších i kratších výletů do měst i přírody. Navštívit můžete lázeňské centrum Karlových Varů, hrad Loket, přírodní rezervaci SOOS s rašeliništi nebo třeba muzeum Mattoni. Nejen přímo na řece, ale také v jejím okolí si na své přijde opravdu každý. Přejeme Vám krásný zážitek!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno