Domů Zdraví Zranění Skokanské koleno

Skokanské koleno

Pokud rádi sportujete, tak jste se už jistě setkali s pojmem skokanské koleno. Sejně jako tenisový loket, je i toto poranění spojováno s určitými typy sportů. V dnešním článku se podíváme na to, jak vlastně takové skokanské koleno vzniká a kdo k němu má největší předpoklady. Shrneme si nejčastější příznaky a povíme si základní informace a možnostech léčby.

Co to je a jak vlastně vzniká?

Skokanské koleno může být buďto ruptura nebo zánět patelární šlachy. Vzhledem k tomu, že je tato šlacha Dámské koleno, které trpí syndromem skokanského kolenanamáhána při každém kroku, patří skokanské koleno k velice nepříjemným zdravotním problémům. I obyčejná procházka parkem nebo cesta do práce se díky němu mohou proměnit v utrpení.

Většinou je způsobeno přetížením postižené šlachy. To znamená přehnaný trénink, špatná technika pohybu nebo malý důraz na regeneraci a protahování končetin. Dále se uvádí snížení síly svalstva přední stehenní strany a nedostatečná nebo špatně provedená rehabilitace po předchozím zranění kolene.

Kdo by si měl dát pozor:

·         atleti – nejvíce ti, kteří něčím hází (disk, koule, oštěp)

·         basketbalisté

·         volejbalisté (a beach volejbalisté)

·         házenkáři

·         fotbalisté

·         vzpěrači

Jako jediná prevence se bere pravidelné a důkladné protažení a zároveň posilování stehenního svalu. Masáže a střídání typu tělesné aktivity také nejsou na škodu.

Hlavní příznaky skokanského kolena

Ještě než se podíváme na příznaky samotné, rádi bychom vám připomněli, že návštěva lékaře nebo ještě lépe ortopeda, je v tomto případě naprosto nutná. Koleno se může pokazit z mnoha důvodů a člověk sám nikdy nepozná, co stojí za jeho bolestmi a obtížemi.

Mezi nejčastější příznaky patří bolest na patelární šlaše, která se ozve při pohybu kolena. Kloub občas oteče a při zatlačení celá oblast zabolí. Kolenní kloub je ztuhlý, bolavý a rychle se unaví. Ztuhlost je nejvíce patrná po ránu.

Jak se skokanské koleno léčí?

Ještě doma uveďte nohu do klidu a přiložte chladivý obklad – nejlépe speciální polštářek z lékárny. Poté se neprodleně přesuňte k lékaři. Ten vaši nohu prohlédne a stanoví další postup léčby. Ve většině případech není třeba přistupovat k operaci. Ta přichází na řadu až pokud klasická léčba zklame a noha se nehojí.

Lékař nohu obváže elastickým obvazem, případně předepíše ortézu. Je třeba postupně rehabilitovat. Není dobré úplně omezit pohyb, naopak občasná procházka a rozhýbání předejdou ztuhlosti. Dále je vhodné používat léčivé gely a masti – stačí se zeptat v lékárně nebo si nechat poradit přímo od lékaře.

Doporučujeme však volit pouze přírodní přípravky bez obsahu kortikoidů a není-li to nezbytně nutné, odmítněte obstřiky kolene – zbytečná zátěž pro tělo.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno