Domů Zdraví Zdraví a nemoci Slinivka břišní: Jaké jsou příznaky onemocnění?

Slinivka břišní: Jaké jsou příznaky onemocnění?

Slinivka břišní patří ke žlázám s vnitřní sekrecí a produkuje důležité hormony, mj. inzulín. Jaké jsou příznaky onemocnění slinivky břišní? Je možné poznat nádorové onemocnění slinivky včas?

Slinivka břišní neboli pankreas je důležitým orgánem našeho těla. Produkuje důležité hormony glukagon, somatostatin, gastrin a inzulin, který reguluje hladinu glukózy v krvi. Glukóza je důležitým zdrojem energie.

Nedostatečná produkce inzulin způsobuje diabetes mellitus (cukrovku). Jde o onemocnění, kdy je v krvi nadměrná koncentrace glukózy, jež špatně vstupuje do těla buněk a je vylučována močí.

Cukrovka ovšem není jediným onemocněním, které nás může v souvislosti se slinivkou břišní postihnout. K dalším nemocem patří akutní nebo chronický zánět slinivky nebo rakovinové onemocnění.

Příznaky rakoviny slinivky břišní

Nádory slinivky břišní patří k vážným rakovinovým onemocněním. Je velmi těžké je včas rozpoznat, pacienti často přichází pozdě a bohužel není výjimkou, že rakovina slinivky končí smrtí pacienta.

Nádorové onemocnění slinivky břišní se většinou projevuje bolestmi břicha, pacienta trápí zažívací problémy, hubne, může se objevit také žloutenka, únava a apatie. Jestliže se u vás objeví příznaky, jako je hubnutí a zažívací problémy doprovázené únavou, navštivte raději lékaře. Včasná diagnostika vám může zachránit život.

Příznaky zánětů slinivky břišní

Akutní zánět slinivky břišní se nejčastěji projeví nečekanou a silnou bolestí v levém boku. Není výjimkou, že bolest budete pociťovat až v oblasti zad. K dalším příznakům patří nevolnost, zvracení, zvýšená teplota. Akutní zánět je zpravidla důsledkem konzumace tučného a přepáleného jídla nebo většího množství alkoholu. Nesnesitelná bolest vás donutí vyhledat lékaře. Jeho návštěvu rozhodně neodkládejte, protože akutní zánět pankreasu může vést až k šokům.

Chronický zánět slinivky břišní přichází postupně, projevuje se podobně jako nádorové onemocnění hubnutím, slabostí, nechutenstvím, bolestmi břicha, žloutenkou nebo průjmy. Příčinou je ve většině případů nezdravý životní styl spojený s nadměrnou konzumací alkoholu. Léčba chronického zánětu slinivky břišní je doprovázena dietou, kdy je zakázáno pití alkoholu a konzumace tučných jídel.

1 komentář

  1. Dobrý den . Nad korenem nosu mám rýhu která údajně má spojitost s nemocnou slinivkou. Co mam dělat poradíte mi jak si pomoci? Děkuji M.D.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno