Složení krabích tyčinek

Krabí tyčinky patří mezi oblíbené potraviny, které se používají k přípravě pomazánek, jednohubek, ale třeba i sushi. Název krabích tyčinek je však zavádějící, protože s krabím masem nemají nic společného. Jaké je složení krabích tyčinek a podle čeho je vybírat?

Krabí tyčinky se prodávají mražené nebo chlazené. Vyrábí se z tzv. surimi, což je jemně namleté bílé rybí maso, které svou barvou i chutí připomíná maso z kraba. Se skutečným krabím masem však rybí tyčinky nemají nic společného. Někdy jsou krabí tyčinky záměrně tvarované tak, aby připomínaly vzhled krabích nožek. Pokud byste si však chtěli opravdu pochutnat na krabím mase, museli byste si připlatit a koupit čerstvé či mražené krabí maso, nikoliv tyčinky. Jedná se tak jen o obchodní název, krabí maso se k jejich přípravě nepoužívá nikdy, a to ani u prémiových výrobků.

Složení krabích tyčinek

Krabí tyčinky se vyrábí ze surimi

Krabí tyčinky se tak vyrábí z drceného rybího masa označovaného jako surimi. To samo o sobě může být kvalitní a chutné, jen je třeba počítat s tím, že s pravým krabím masem nemá nic společného. Složení krabích tyčinek se různí výrobce od výrobce. Obvykle se při výrobě surimi používá maso z tresky, štikozubce či mořských štik. Maso v krabích tyčinkách musí být libové, aby byla chuť jemná a struktura hladká.

Složení krabích tyčinek – obsah masa je stěžejní

Pokud si budete chtít krabí tyčinky v chlazené či mražené podobě zakoupit, rozhodně se zaměřte na jejich složení. Kvalita výrobků dostupných na trhu se totiž diametrálně liší. Nejdůležitějším kritériem výběru by mělo být množství obsažené surimi hmoty, tedy rybího masa. Už nejkvalitnějších produktů se používá až polovina rybího masa, u těch nejméně kvalitních pak třeba jen 20 % masa, což je výrazný rozdíl, který se podepíše i na chuti.

Sledujte, jaké další přísady se ve výrobku nachází

Množství obsaženého masa ale není to jediné, na co se při čtení složení krabích tyčinek zaměřit. Důležité také je, jaké další přísady výrobek obsahuje. Podle tradiční japonské receptury by krabí tyčinky měly obsahovat přírodní krabí aroma, díky kterému se přirozeně napodobí chuť krabího masa. Na druhé straně nemají v kvalitních tyčinkách co dělat umělá sladidla, glutaman, chemická barviva, pojiva, oleje, sójové bílkoviny ad. Čím méně zbytečných látek bude krabí tyčinka obsahovat, tím bude výsledný produkt kvalitnější.

Největší množství chemie a zbytečných pojidel se samozřejmě nachází v nejméně kvalitních výrobcích, které obsahují malé množství surimi rybí směsi. Chybějící množství je totiž třeba něčím doplnit. Pokud si tak chcete na této potravině opravdu pochutnat, sledujte složení a vyhněte se nejlevnějším výrobkům s nízkým obsahem rybího masa.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno