Domů Zdraví Péče o zdraví Snížení krevního tlaku přírodní cestou: jak snížit vysoký krevní tlak

Snížení krevního tlaku přírodní cestou: jak snížit vysoký krevní tlak

Arteriální hypertenze nebo také vyšší krevní tlak patří mezi časté onemocnění srdce a cévního oběhu. Podle statistik stojí za úmrtím bezmála čtvrtiny lidí starších čtyřiceti let. Abychom krevní tlak udrželi v normě, není ani zdaleka nezbytné se přejídat léky na snížení tlaku .Stačí jen trochu poupravit svůj životní styl a snažit se konzumovat ty správné potraviny.

Potraviny na snížení krevního tlaku

Na základě historických zkušeností i vědeckých studií je známo, že konzumace některých potravin má pozitivní vliv na prevenci a částečně i na léčbu srdečně cévních onemocnění. Patří mezi ně fermentované mléčné výrobky, fermentované sojové výrobky, rybí maso a rybí olej, česnek, cibule a mohou jej snižovat i některé druhy zelených čajů, byť je jejich účinnost díky obsahu kofeinu sporadická. Dostatek ovoce a zeleniny je všeobecně základ nejen při problémech s tlakem, nicméně při hypertenzi bysme se měli dále zajímat zejména o celer, okurky, červenou řepu, jablka, grapefruity a banány.

Rybí oleje

Příznivé účinky rybího oleje na snižování krevního tlaku jsou známy již od konce 20.století. Účinnou látkou jsou zde nenasycené n-3 a omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA. Problémem je, že pro požadovaný efekt je potřeba jich denně zkonzumovat alespoň 3 gramy, což je množství, které běžnou konzumací sladkovodních ani mořských ryb nelze získat a proto musí být olej přijímán v koncentrované podobě.

Česnek a cibule

Jak česnek, tak i cibule patří díky svým léčebným účinkům mezi známé prostředky lidové medicíny. Oba dva druhy zeleniny obsahují řadu zdraví prospěšných látek, které jsou však přítomny zejména v syrovém stavu a tepelným zpracováním dochází k jejich destrukci. Co se týče krevního tlaku, tak o něco větší význam zaujímá česnek, který hypertenzi prokazatelně snižuje až po dobu 24 hodin.

Kakao a čokoláda

Studie prokázaly, že kakao ve formě nápoje i čokolády taktéž snižuje krevní tlak. Kvalitní hořká čokoláda s obsahem kakaa vyšším než 70 % tak může být díky vysokému obsahu flavonoidů a antioxidantů bez výčitek pravidelnou součástí zdravého jídelníčku.

Zdravá životospráva je důležitá

Změny ve výživě však musejí doprovázet i další obecně známé zásady zdravého životního stylu. Vyšší konzumace alkoholu, kouření, nedostatek pohybu, nadváha, stres – to vše náš krevní tlak ovlivňuje. Proto je třeba zdravé stravování ještě podpořit snížením nadváhy a pravidelnou pohybovou aktivitou. Za dostatečnou je pokládána středně rychlá chůze, a to alespoň 3-5 km denně. Zároveň je nezbytné minimalizovat konzumaci alkoholu a tabáku.

Osoby trpící vysokým krevním tlakem by se měly vyvarovat přílišné konzumaci soli, nasycených tuků a cholesterolu. Jejich jídelníček by měl naopak obsahovat značný podíl obilovin, nízkotučných mléčných výrobků, ryb, drůbeže, zeleniny, ovoce a ořechů.

Vitamíny a minerály

Při problémech s hypertenzí je dobré nezapomínat na přísun vitamínu E a vitamínu B3. Další nezbytnou složkou je pak vápník. Ten získáme nejen z mléčných výrobků, ale i z mnoha druhů ovoce a zeleniny, jako jsou mrkev, fíky, mák nebo petržel. Hořčík zase kromě snižování tlaku působí i proti stárnutí. Draslík pomáhá roztahovat cévy a tím opět snižuje krevní tlak. Všechny tyto látky jsou k dostání i jako výživový doplněk, ale je nepochybně (nejen finančně) výhodnější, pokud je budeme svému tělu dodávat ve formě pestré stravy.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno