Snížení krevního tlaku přírodní cestou: jak snížit vysoký krevní tlak

Arteriální hypertenze nebo také vyšší krevní tlak patří mezi časté onemocnění srdce a cévního oběhu. Podle statistik stojí za úmrtím bezmála čtvrtiny lidí starších čtyřiceti let. Abychom krevní tlak udrželi v normě, není ani zdaleka nezbytné se přejídat léky na snížení tlaku .Stačí jen trochu poupravit svůj životní styl a snažit se konzumovat ty správné potraviny.

Potraviny na snížení krevního tlaku

Na základě historických zkušeností i vědeckých studií je známo, že konzumace některých potravin má pozitivní vliv na prevenci a částečně i na léčbu srdečně cévních onemocnění. Patří mezi ně fermentované mléčné výrobky, fermentované sojové výrobky, rybí maso a rybí olej, česnek, cibule a mohou jej snižovat i některé druhy zelených čajů, byť je jejich účinnost díky obsahu kofeinu sporadická. Dostatek ovoce a zeleniny je všeobecně základ nejen při problémech s tlakem, nicméně při hypertenzi bysme se měli dále zajímat zejména o celer, okurky, červenou řepu, jablka, grapefruity a banány.

Rybí oleje

Příznivé účinky rybího oleje na snižování krevního tlaku jsou známy již od konce 20.století. Účinnou látkou jsou zde nenasycené n-3 a omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA. Problémem je, že pro požadovaný efekt je potřeba jich denně zkonzumovat alespoň 3 gramy, což je množství, které běžnou konzumací sladkovodních ani mořských ryb nelze získat a proto musí být olej přijímán v koncentrované podobě.

Česnek a cibule

Jak česnek, tak i cibule patří díky svým léčebným účinkům mezi známé prostředky lidové medicíny. Oba dva druhy zeleniny obsahují řadu zdraví prospěšných látek, které jsou však přítomny zejména v syrovém stavu a tepelným zpracováním dochází k jejich destrukci. Co se týče krevního tlaku, tak o něco větší význam zaujímá česnek, který hypertenzi prokazatelně snižuje až po dobu 24 hodin.

Kakao a čokoláda

Studie prokázaly, že kakao ve formě nápoje i čokolády taktéž snižuje krevní tlak. Kvalitní hořká čokoláda s obsahem kakaa vyšším než 70 % tak může být díky vysokému obsahu flavonoidů a antioxidantů bez výčitek pravidelnou součástí zdravého jídelníčku.

Zdravá životospráva je důležitá

Změny ve výživě však musejí doprovázet i další obecně známé zásady zdravého životního stylu. Vyšší konzumace alkoholu, kouření, nedostatek pohybu, nadváha, stres – to vše náš krevní tlak ovlivňuje. Proto je třeba zdravé stravování ještě podpořit snížením nadváhy a pravidelnou pohybovou aktivitou. Za dostatečnou je pokládána středně rychlá chůze, a to alespoň 3-5 km denně. Zároveň je nezbytné minimalizovat konzumaci alkoholu a tabáku.

Osoby trpící vysokým krevním tlakem by se měly vyvarovat přílišné konzumaci soli, nasycených tuků a cholesterolu. Jejich jídelníček by měl naopak obsahovat značný podíl obilovin, nízkotučných mléčných výrobků, ryb, drůbeže, zeleniny, ovoce a ořechů.

Vitamíny a minerály

Při problémech s hypertenzí je dobré nezapomínat na přísun vitamínu E a vitamínu B3. Další nezbytnou složkou je pak vápník. Ten získáme nejen z mléčných výrobků, ale i z mnoha druhů ovoce a zeleniny, jako jsou mrkev, fíky, mák nebo petržel. Hořčík zase kromě snižování tlaku působí i proti stárnutí. Draslík pomáhá roztahovat cévy a tím opět snižuje krevní tlak. Všechny tyto látky jsou k dostání i jako výživový doplněk, ale je nepochybně (nejen finančně) výhodnější, pokud je budeme svému tělu dodávat ve formě pestré stravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno