Snowboardista Dušan Kříž vykročil k OH Sochi 2014

Talentovaný rider české snowboardové scény Dušan Kříž zabodoval na Mistrovství světa v Stonehamu a už má před sebou další metu – zimní Olympijské hry v ruské Sochi. Osmnáctiletého snowboardistu teď čeká spousta práce, dřina na svahu a nominační závody na olympiádu.

Dušan Kříž zazářil na Mistrovství světa v kanadském Stonehamu, které se konalo ve dnech 14. – 21. ledna. V disciplíně BigAir vybojoval krásné jedenácté místo, přestože soutěžil v této disciplíně poprvé. V další disciplíně –  SlopeStyle – získal 29. místo, a splnil tím jednu z podmínek pro kvalifikaci na olympijské hry, podle které je potřeba se umístit do 30. místa na mistrovství světa nebo světovém poháru. Vybojované umístění je v Křížově kariéře doposud nejlepší a je na něj patřičně hrdý. Konkurence byla veliká a na startovce byla velká snowboardová jména, ale nepříznivé počasí mi hrálo do karet,“ upřesňuje Dušan Kříž.

SlopeStyle je Křížova oblíbená disciplína, která zahrnuje řadu náročných triků a skoků prováděných ve vzduchu, ale i přejezdy na zábradlí. SlopeStyle bude na olympiádě možné vidět vůbec poprvé, Mezinárodní olympijský výbor schválil tuto disciplínu poprvé pro Olympijské hry v Soči.

A že je Křížova šance na úspěch opravdu nadějná? Maminka Dušana Kříže Olga Charvátová-Křížová je první československou medailistkou ze zimních olympijských her v alpském lyžování, v jejich stopách pokračuje i Křížova sestra Klára. Dušan Kříž stál na lyžích poprvé už ve čtyřech letech, o dva roky později však propadl snowboardu, od roku 2008 je členem Českého juniorského národního týmu snowboardingu a dnes patří i přes svůj nízký věk k předním českým snowboardistům.

Pro Kříže nyní vrcholí „předolympijská sezóna”, což znamená usilovný trénink a účast na šesti nominačních závodech, kde bude muset Kříž nasbírat 100 bodů do celkového 30. místa. „Letní příprava bude probíhat v Česku, ta zimní prakticky po celém světě, hlavně v Americe a Rakousku,” dodává Dušan Kříž.

Dušan Kříž se narodil 27.10.1995 ve Zlíně. Kvůli tréninku však v současné době pobývá se svou rodinou ve Špindlerově mlýně, kde navštěvuje také gymnázium. S Českým juniorským národním týmem se zúčastňuje řady soutěží a závodů, mezi které patří také mistrovství světa a soutěže pro mladé snowboardisty  jako je World Rookie Tour.

Snowboardista Dušan Kříž foto

Dušan Kříž

Dušan Kříž

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno