Spaní pod širákem

Máte rádi cestování a turistiku a chcete okusit život v přírodě plnými doušky? Nemusíte s sebou brát objemný stan, popadněte spacák a vyrazte do přírody. Spaní pod širákem má ovšem svá pravidla a úskalí, o kterých byste měli vědět.

Spaní pod širákem či širým nebem je označuje specifický způsob noclehu, během kterého si ulehnete kdekoliv v přírodě bez použití stanu či jiného přístřešku. Jedná se o oblíbený a levný způsob nocování především v horkých letních měsících, který cestovatelům přináší možnost volnosti. I pro spaní pod širákem byste měli být připravení, a ačkoliv s sebou nepotáhnete stan, určité vybavení potřebujete. Rovněž byste měli znát prostředí, ve kterém se rozhodnete spát, a vyhnete se tak nepříjemným překvapením (divoké zvěři či naštvanému majiteli pozemku). Spaní pod širákem má řadu příznivců u nás i v zahraničí. Setkat se můžete s řadou cestovatelů, kteří na tento způsob noclehu nedají dopustit. Jaké místo je pro spaní pod širákem nejlepší a jak se správně vybavit?

Výběr místa

Ať už se rozhodnete spát pod širákem přímo v lese nebo na louce, měli byste vždy pamatovat, že každé místo někomu patří. Rozhodně se tak nepokoušejte spát v ohraničených a oplocených prostranstvích. Svá tábořiště nezakládejte v okolní silnic či turistických tras, stejně jako v blízkostí posedů, turistických přístřešků, krmelců, seníků či lomů. Rovněž se vyhněte volným polím, kde hrozí riziko pohybu zemědělské techniky. Vybírejte co nejrovnější plac bez výrazných nerovností, kamenů či překážek. Rovněž se přesvědčte, nenachází-li se na daném místě mraveniště či jiné hmyzí hnízdo. Na kopcích bývá teplý vzduch, komáři se ve vyšších místech vyskytují zřídka a navíc budete mít krásný výhled na okolí. Právě kopce jsou pro spaní pod širákem ideální. Naopak v údolí řek a potoků je chladný vzduch a vysoký výskyt komárů.

Vybavení pro spaní pod širákem

Vždy záleží na aktuálním počasí a vašem pohodlí. Mnozí si vystačí jen s tenkým spacákem, pro kvalitní a ničím nerušený spánek je však dobré mít toho trochu více. Nákupem kvalitního prodyšného spacáku nic nepokazíte, pokud bude navíc vybavený moskytiérou, vyhnete se nepříjemnému setkání s hmyzem. Karimatka patří taktéž k základní výbavě pro spaní pod širákem. Tenké alumatky nejsou příliš vhodné, protože mají tendenci klouzat. Během noci se tak můžete nevědomky přemisťovat. Před rosou a případným deštěm vás ochrání plachta, kterou natáhnete mezi stromy či stromem a zemí.

Vhodné oblečení

I během letních dnů teplota během noci výrazně klesá. Na to je třeba myslet a na spaní pod širákem se vhodně obléci. Čím kvalitnější budete mít spacák, tím méně teplého oblečení budete potřebovat. Doporučujeme tenkou čepici, bavlněné tričko s dlouhým rukávem, kvalitní ponožky. Dobré je také oblečení z merino vlny. Pokud se rozhodnete spát pod širákem v chladnějším období, výběr oblečení opravdu nepodceňujte.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno