Správná teplota v ledničce

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaká má být správná teplota v ledničce? Pokud jste po regulátoru teploty v chladničce nikdy nesáhli a potraviny skládáte do lednice bezmyšlenkovitě, je na čase to změnit. V každé části lednice je totiž jiná teplota, a tak se hodí pro uložení jiných druhů potravin.

Většina domácností má teplotu v lednici nastavenou nesprávně. Jednak se snaží maximálně ušetřit na energii, a tak lednici šetří a nastavují vyšší teploty, jednak chtějí mít možnost potraviny hned konzumovat, aby nebyly moc studené. V některých lednicích bývá teplota klidně i 10 °C, což pro dlouhodobé uchovávání potravin není vůbec dobré.

Teplota v lednici by se měla pohybovat mezi 3 až 4 °C. Pokud přesáhne hranici 8 °C, potraviny se začnou kazit velmi rychle. Pokud máte lednici s teploměrem, budete mít nastavování snazší. Pokud teploměr neobsahuje, na nějakou dobu do lednice zavřete klasický teploměr a regulátor upravujte tak, aby teplota odpovídala kolem zmiňovaných 4 °C.

Teplota je každé části lednice jiná

Aby to nebylo tak jednoduché, pokud nastavíte regulátor ledničky na určitou teplotu, musíte počítat s tím, že nebude po celé ploše konstantní. Jednak samozřejmě platí, že ledničky nejvíce chladí v zadní části u chladicího zařízení, někdy dokonce i zamrzají. Pokud potřebujete potraviny uchovávat při co nejnižší teplotě, dejte je do zadní části.

Teplota v ledničce

Boxy na ovoce a zeleninu

Moderní chladničky mají speciální boxy přímo určené pro skladování ovoce a zeleniny. V těchto částech je ideální nejen teplota, ale také vlhkost. Ovoce vám tak vydrží mnohem déle, než kdybyste ji dali na horní police.

Police pro uložení masa

Některé lednice mají i speciální boxy určené pro skladování masa. Teplota zde bývá velmi nízká, některé modely umí i mírné zamražení. U standardních lednic se však doporučuje ukládat maso do nižších částí lednice, kde bývá teplota při správném nastavení kolem 4 °C.

V horních částech je teplota vyšší

V horních přihrádkách lednic bývá teplota zpravidla nejvyšší. Pohybuje se až na hranici 8 °C. Toto místo tak není vhodné pro uložení potravin, které mají vydržet co nejdéle, naopak je ideální pro uložení potravin připravených k okamžité konzumaci. Pokud máte připravené hotové jídlo na další den, můžete jej bez obav umístit právě do horní části lednice.

Nejvyšší teplota je ve dveřích lednice

Nejtepleji bývá ve skladovacím prostoru dveří lednice. Jednak dochází k rychlému oteplování potravin s tím, jak lednici často otevíráme, jednak je prostor ve dveřích od chladicího zařízení nejvzdálenější. Dveře jsou vhodné pro uložení nápojů, vajec, plechovek, másla, marmelád, případně některých léků.

Pokud ve své lednici nastavíte ideální teplotu a budete potraviny ukládat na vhodná místa, vydrží vám mnohem déle.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno