Srdeční tep a normální tepová frekvence

Srdce je hned po mozku nejdůležitějším orgánem lidského těla, bez kterého nemůže člověk existovat. Zdali srdce pracuje, poznáme podle srdečního tepu, který můžeme nahmatat na několika místech. Frekvence srdečního tepu se u několika lidí může různit podle jejich věku, pohlaví nebo trénovanosti.

Měření srdečního tepu

Vědomost kde a jak nahmatat a změřit tep patří mezi důležité základy poskytování první pomoci. Zdali a jak srdce pracuje zjistíme nejlépe hmatem na vnější straně zápěstí, když otočíme ruku dlaní nahoru, nebo ještě lépe na krku na krkavici. Srdeční tep běžného dospělého člověka má frekvenci 70 – 80 tepů za minutu, u vytrvalostních sportovců může být výrazně nižší. Tep měříme jemným přiložením dvou až tří bříšek prstů k dané oblasti. Častým omylem je měřit tep pouze jedním prstem nebo palcem – nemusíme tak tep nahmatat vůbec nebo se dopustit velkých odchylek ve frekvenci. Při nedokrvenosti horní končetiny a při zjišťování srdečního tepu miminek se ještě často používá měření na paži v místě mezi bicepsem a tricepsem.

Tepová frekvence

Tepová frekvence nám udává počet tepů za minutu. U průměrného dospělého člověka se tato hodnota pohybuje mezi 70 – 80 údery za minutu, přičemž závisí na pohlaví (ženy mají rychlejší tep než muži) a hlavně na vytrénovanosti organismu, neboť u sportovců, jejichž tělo je na zvyklé na pravidelnou zátěž, se tep pohybuje v nižších hodnotách (často jen 40 – 50 úderů za minutu). Je to díky tomu, že srdce trénovaného člověka je mnohem silnější a dokáže jedním stahem přečerpat v těle větší množství krve než u nesportovce.

Tepová frekvence se dělí na klidovou, aktuální a maximální:

klidová tepová frekvence (KTF) – Měří se těsně po probuzení nebo před spaním. Pohybuje se v rozmezí 65 – 75 tepů za minutu. Zvýšená KTF může znamenat vyčerpání, stres nebo nemoc.

aktuální tepová frekvence (ATF) – při běžné denní aktivitě 70 – 80 tepů za minutu. Tento údaj se často sleduje při sportu, v jakém se člověk pohybuje tepovém pásmu, neboť ATF má vliv na to, v jakém poměru se spalují tuky a cukry.

maximální tepová frekvence HRmax (MaxTF) – udává hodnotu maximální intenzity, kterou člověk dokáže vyvinout a dlouhodobě udržet. Tento údaj je důležitý pro sportovní trénink. Je to hodnota velmi individuální a kromě tréninku je ovlivněna například i věkem nebo pohlavím jedince. Orientační hodnota se dá vypočítat z rovnice 220 – věk (pro muže) a 226 – věk (pro ženy).

Poruchy srdečního rytmu

Odchylky od normální tepové frekvence se označují jako poruchy srdečního rytmu. Půls při nich může být příliš pomalý, nebo naopak příliš rychlý, či nepravidelný. Některé z těchto poruch jsou neškodné, jiné život ohrožující. Při jakékoliv poruše by měl proto člověk podstoupit vyšetření na elektrodiagramu (EKG). Léčba poruch srdečního rytmu je velmi různá a zahrnuje léky, kardiostimulátory, elektroterapeutické metody nebo i operativní zásah.

3 KOMENTÁŘE

  1. je mi 76 mám budíka každou chvíly jiný tep dnes jsem vpoledne naměřila111 ale je to pokaždý jiný mám i mín

  2. Je mi 80 let mám vysoký tlak a beru léky. Měřila jsem si tlak a měla jsem 129/84/99. v poslední době někdy mívám tep od
    90 – 99 dříve jsem mě 65-75 zdá se mi to moc. Kolik můžu mít tlak, aby to bylo v normě . Děkuji Jana

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno