Staňte se fotbalovým rozhodčím i vy ! Rozhovor s mezinárodním rozhodčím Jiřím Bergsem Vám napoví , jak na to !

Rozhodovat fotbalová utkání není zase tak lehká věc , ale v exluzivním rozhovoru pro internetový magazín sportuj.com s mezinárdoním rozhodčím Jiřím Bergsem budete vědět , jak začít a budete znát základní signalizace rozhodčích !

P.Salaba – Jiří Bergs (16)  je mezinárodní fotbalový rozhodčí , který začínal se svojí kariérou v České republice , ale nyní v ní pokračuje v Belgii , kde nyní žije , přestože je rodilý Čech .

Pane Bergsi, kde a jak jste se dozvěděl o šanci stát se fotbalovým rozhodčím a kdy jste začal přemýšlet o Vaší kariéře rozhodčího ? Měl jste vztah k fotbalu nebo jste se chtěl stát jen arbitrem ?

Sám jsem fotbal hrál, začínal jsem v Loko Vltavín, poté jsem hrál za FK Viktoria Žižkov a byl jsem i na hostování ve střížkovské Bohemce. Vyzkoušel jsem asi všechny pozice (smích). Většinou jsem ale seděl na lavičce a při přátelských utkáních jsem se vždy vrhnul na práci pomezního (laicky). To mě moc bavilo a chtěl jsem se stát rozhodčím. O škole pro rozhodčí jsem se dozvěděl od rozhodčího Jana Váňi, který nyní píská divizi a 3. ligu.

 Co by jste poradil budoucím novým fotbalovým rozhodčím ? Jak se mohou na Akademii mladých rozhodčích přihlásit a kde se dají koupit věci pro rozhodčí ?
Do Akademie mladých rozhodčích se mohou přihlásit přes jejich KFS (krajský fotbalový svaz), popřípadě přes jeho předsedu. Pro mě to byl Pražský fotbalový svaz (www.fotbalpraha.cz).
Moje rada… Nebrat si do hlavy, co na ně lidi řvou a po utkání přemýšlet o tom, co by mohli sami v příštích utkání zlepšit, umět sebe kritizovat.
Co se Vám odehrávalo v hlavě , když jste vstoupil na hřiště před svým prvním utkáním ?

Samozřejmě jsem byl nervózní jako každý jiný začínající rozhodčí. Pamatuju si, že jsem na svoje první utkání zapomněl všechny svoje desky, papíry a hlavně zápisy o utkání. Naštěstí klub nějaké vytisknul a táta mi moje desky během druhého poločasu přivezl, takže jsem zápis vyplnil správně.
Na internetu jsem se dočetl , že nyní žijete v Belgii , kde jste považován za velmi talentovaného rozhodčího. Na jakých trávnících se Vám rozhodovalo/rozhoduje lépe , na těch českých nebo na těch belgických ?
Ano, máte pravdu. Nyní žiji v Antverpách a většina delegátů a kolegů rozhodčích mě považují za největšího talenta v posledních letech. Ovšem talent není vše a dělám pro toto hobby vše. Pravidelně chodím běhat a pracovat na své kondici, hledám svoje chyby a snažím se je každým zápasem napravit. Mám i svého PMC (red. Personal Mental Coach), který mě před každým utkáním dokáže psychicky velmi dobře připravit… Rozhoduje se mi určitě lépe na těch belgických, jelikož zde máte podporu od samého začátku a také zde nezáleží na tom, kolik vám je. Když máte talent, tak můžete pískat chlapy už v 16ti jako třeba já. Tím získáte více zkušeností.

Zavedl byste video při pro fotbalových utkáních ? Případně jste pro zřízení videorozhodčího , jako to je při hokejových utkáních ?
Já bych tam nechal ty brankové rozhodčí. Ti aspoň kromě toho, jestli byl míč celým objemem za brankovou čárou, hlídají souboje v pokutovém území a mohou také lépe posoudit situace kop od branky / rohový kop.

A na závěr rozhovoru ještě jedna otázka. Kam by jste se chtěl dostat jako rozhodčí ? Většina rozhodčích považuje za nejvyšší bod se stát prvoligovým rozhodčím.

Musíme zůstat realističtí. Každý se chce dostat, co nejvýše, a takových jako jsem já jich podle mě pobíhá více na hřištích. Šance, že se zrovna já dostanu do ligy je malá, ale věřím, že to dokážu. Chtěl bych se dostat na mezinárodní úroveň, i také kvůli tomu, že rád cestuji a studuji cizí jazyky. Nyní ovládám češtinu, holandštinu, angličtinu, němčinu a francouzštinu. Ve volném čase se ještě učím španělsky.
Děkujeme za rozhovor ! A vy se již můžete těšit , protože brzy uvidíte na stránkách magazínu sportuj.com i signalizace fotbalových rozhodčích…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno