Domů Ostatní Další Štítná žláza a váha: Hypotyreóza, Hypertyreóza

Štítná žláza a váha: Hypotyreóza, Hypertyreóza

Štítná žláza je po játrech druhou největší endokrinní žlázou lidského těla. Nachází se na přední straně dýchací trubice pod Adamovým jablkem. Jejím účelem je produkce řady hormonů, které ovlivňují lidský metabolismus a funkci nervů, svalů i pohlavních orgánů. Často jsou na ni svalovány problémy s nadváhou, ale jak bylo zjištěno, může za ně štítná žláza opravdu jen málokdy.

Štítná žláza potřebuje ke své funkci určité množství jódu. Ten tělo zpravidla získává z běžné stravy. Jeho nedostatek pak vyvolává onemocnění zvané endemická struma, což je v podstatě zvětšení štítné žlázy. Mezi na jod nejbohatší potraviny patří mořské ryby, plody, řasy a mořská sůl. Dále jsou to například vejce, mléčné výrobky a jodizovaná sůl.

Poruchy štítné žlázy bývají častější u žen a projevují se nejčastěji až v dospělosti. Nebyla však zjištěna žádná výrazná spojitost mezi problémy se štítnou žlázou a nadměrným nárustem váhy. Je pravda, že při podstatném snížení funkce štítné žlázy, takzvanné hypotyreóze může dojít k mírnému zvýšení hmotnosti v důsledku zpomalení metabolismu a svalové únavě. Důležité je ale právě to slovíčko k mírnému. Pokud u pacienta dochází k extrémnímu nárustu hmotnosti, je třeba hledat příčiny jinde, zpravidla ve špatné životosprávě. Opakem hypotyreózy je hypertyreóza, tedy zvýšenná činnost štítné žlázy, kde v důsledku zrychlení metabolismu dokonce dochází i k hubnutí.

Hypotyreóza – Snížená činnost štítné žlázy

Hypotyreóza je onemocnění, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů. Bývá způsobena nedostatkem jódu nebo zánětlivou poruchou, při níž dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu. Mezi příznaky této nemoci patří únava, suchá loupající se pokožka, zpomalení metabolismu, ospalost, zimomřivost a zácpa, která může přerůst až do neprůchodnosti střeva a jeho rozšíření. Může dojít k nárustu hmotnosti vinou zadržování tekutin v oblasti dolních končetin. Často u pacientů dochází ke zhrubnutí hlasu a chrapotu. Může dojít k třepení a lámavosti nehtů a vypadávání vlasů. Jisté změny je možno také sledovat v obličeji nemocného, kde dochází k otoku víček a tvář získává nažloutlou barvu. Nemoc má velmi pomalý průběh a ze začátku nejsou projevy tolik patrné, což má za následek, že si člověk dlouho nemusí uvědomovat, že touto nemocí vůbec trpí.

Léčba hypotyreózy

Pacient musí projít vyšetřením, které potvrdí diagnózu a určí stádium nemoci. Lékař hmatem zjistí tvar a velikost štítné žlázy a provede krevní testy. Může také dojít na vyšetření ultrazvukem nebo vzácně i na biopsii štítné žlázy (odběru vzorku tkáně). Léčba pak probíhá celoživotně podáváním chybějících hormonů (tyroxin, trijodtyroxin, tyreostimulační hormon)

Hypertyreóza – Zvýšenná činnost štítné žlázy

Hypertyreóza je onemocnění, při kterém štítná žláza produkuje větší množství hormonů, než lidské tělo potřebuje. Projevuje se nápadným zvětšením štítné žlázy. Hypertyreóza může mít tři příčiny. Tou první je Basedowova choroba, což je autoimunitní porucha, která nutí tělo vytvářet protilátky, stimulující štítnou žlázu k vyšší produkci hormonů. Druhou příčinou je toxická nodózní struma, kdy dochází ke zvětšení štítné žlázy a v ní obsažené uzly (adenomy) způsobí zvýšenou produkci hormonů. A třetí příčinou vzniku může být předávkování hormony při předchozí léčbě hypotyreózy.

Příznaky

Zrychlení metabolismu, časté změny nálad, poruchy spánku, únava, svalová slabost, hyperaktivita, hubnutí, citlivost na teplo, možné bílé skvrny na kůži. Občas se u pacientů vyskytne dvojité vidění.

Léčba Hypertyreózy

Léčba této nemoci závisi na tom, jakou příčinou byla vyvolána. V případě vyvolání zánětem se léčí pouze projevy nemoci, jelikož ta sama časem odezní. Při vyvolání Basedowovou chorobou jsou nasazeny vyšší dávky tyreostatických léků a pokud pokud to nestačí, přistupuje se k chirurgickému zákroku, spočívajícím v odstranění štítné žlázy (tyreoidektomie). Někdy se terapie provádí formou podávání radioaktivního jódu, který štítná žláza zachycuje a dochází k jejímu lokálnímu ozařování.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno