Domů Výživa Zdravotní diety Strava při zácpě: Co jíst při zácpě

Strava při zácpě: Co jíst při zácpě

Zácpa je velmi dobře známá porucha projevující se především obtížným vylučováním stolice a nafouklým bolestivým břichem. Její příčiny mohou být různé a prvně při jejím výskytu obvykle saháme po různých projímadlech a změkčovadlech. Myslet bychom ale měli hlavně na úpravu stravy. 

Zácpa může být způsobena například reakcí organismu na změnu prostředí, kvůli čemuž mnoha lidem umí znepříjemnit začátek dovolené či pracovní cesty. Vyvolat ji mohou i jiná související onemocnění, vznik překážky ve střevech, nedostatek tekutin, vlákniny a pohybu.

Správná strava léčí

Vzhledem k tomu, že je zácpa často způsobena již výše zmíněným nedostatkem vlákniny, logicky se ji budeme snažit i dostatkem této složky v naší potravě odstranit. Do jídelníčku bychom tím pádem měli zařadit ve větším množství ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny, neloupanou rýži, pohanku, oves a ořechy.

Z našeho výčtu bývají doporučována zvláště rajčata, která mají lehce projímavý účinek a sama o sobě zlepšují peristaltiku střev. Pokud si je navíc dáme v kombinaci s osvěžujícím zeleninovým salátem, nemůžeme nic zkazit.

Stejně jako rajčata vhod přijdou i čerstvé okurky, kysané zelí, švestky, hroznové víno či pomerančová šťáva.

Prevence to jistí

Pakliže chceme zácpě již dlouhodobě předcházet, měli bychom dle toho upravit i své stravovací návyky, v nichž je třeba vytvořit určitou pravidelnost. Neobejdeme se ani bez dostatku tekutin, který závisí na našich individuálních potřebách a pohybuje se kolem 1,5 – 2 litrů za den. Velké procento naší stravy musí tvořit vláknina, a to proto, že se její nestravitelné zbytky váží na vodu a nabobtnávají, díky čemuž se zvětšuje i objem samotné stolice.

Do jídelníčku je vhodné čas od času krom výše uvedených zařadit třeba i lněné semínko, pšeničné klíčky či otruby. Doporučován je samozřejmě pohyb, pod tím si však není nutné hned představovat hodiny v posilovně – stačí pohyb přirozený, do kterého občas ještě zařadíme rozcvičku či procházku po lese nebo parku.

Návštěvy lékaře se nebojte

Pakliže problémy přetrvávají a ani úprava jídelníčku nepomáhá, je vhodné co nejdříve vyhledat odborníka – a to samé platí i v případě, že se ve stolici objeví krev. Zácpa může symbolizovat i vážnější zdravotní potíže, kterým se však dá včasným zásahem předejít. Proto se nebojte odhodit stud a začít o svých potížích mluvit.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno