Stržený nehet

Jakékoliv poranění v oblasti nehtů jsou velmi bolestivá, nejbolestivější je přitom bezpochyby stržený nehet. Pokud vás někdy trápil nebo aktuálně trápí stržený nehet a nevíte, jak si počít, následující odstavce jsou určeny právě vám.

Poranění nehtů

Stržený nehetK poranění nehtu může dojít velmi snadno různými příčinami. Ačkoliv se tento článek má věnovat péči o stržený nehet, je třeba zmínit i další nehtová poranění, která mohou mít samotné stržení jako důsledek. Pravděpodobně nejčastějším nehtovým poraněním je tříska pod nehtem. V případě třísky může vše probíhat bez problémů, nebo naopak může dojít k zanícení a k infekci. Dalším zraněním je odchlípnutí vlivem přímého tlaku proti lůžku. Odchlípnutí neboli odtržení nehtu je silně bolestivé, bolest však po jisté době pomine, pokud nebyla rána zanícená.

Nehtové lůžko se nechává zahojit, odrůstající nehet se pravidelně zastřihává. Posledním typem poranění úhoz do nehtu. V takovém případě může dojít buď k úhozu bez, nebo s poraněním nehtového lůžka. Ve druhém případě je obvykle třeba vyhledat lékařskou pomoc. V prvním případě se pod nehtem vytvoří modřina, která je bolestivá, lékař musí obvykle do nehtu vyvrtat drobný otvor, kterým se tekutina dostane ven.

Domácí léčba strženého nehtu

Pokud dojde ke stržení nehtu (obvykle dochází k částečnému), je třeba zachovat klid a situaci vyřešit rychle a racionálně. Je jasné, že stržený nehet je extrémně bolestivý, špatným zacházením však lze situaci ještě zhoršit. V případě, že došlo ke stržení nehtu na ruce, je třeba zbavit zraněný prst všech prstýnků. Může totiž dojít k otoku prstu a hrozí tak riziko, že byste nasazený prsten již nesundali.

Poté je vhodné ránu omýt čistou vodou a zavázat obvazem (v případě že nedošlo k úplnému stržení). Pokud není nehet zcela stržený, rozhodně za něj netahejte a nesnažte se jej strhnout! Nehet má skvělou schopnost dorůstat, trvá to však poměrně dlouho. Nehtové lůžko však brzy znecitliví a bolest nebude tak výrazná jak po samotném stržení.

Když je třeba vyhledat lékařskou pomoc

Mohou se dostavit případy, kdy je třeba po stření nehtu vyhledat lékařskou pomoc. Pokud máte podezření na infekci nebo došlo po několika dnech od stržení k výraznému zhoršení, neváhejte a navštivte vašeho lékaře. Ten vám navíc nehet odborně prohlédne, ošetří, případně vyčistí a prohlédne. Lékař také doporučí konkrétní přípravek pro rychlejší zhojení, pokud přeci jen chcete pomoci svépomocí, doporučujeme heřmánkové koupele.

Při strženém nehtu je tak třeba především kontrolovat, nedošlo-li k infekci či dalším komplikacím. Je jen otázkou času, než se začne objevovat nehet nový, navíc obvykle hezčí než předchozí. Strženému nehtu, resp. lůžku svědčí heřmánková koupel, jinak nehet nevyžaduje zvláštní péči. Jen je třeba vyhýbat se namáhaní a riziko dalšího poranění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno