Tekutiny a jídlo do letadla

Často se nás ptáte, jestli si můžete vzít s sebou do letadla tekutiny a jídlo. Ohledně tohoto tématu panuje stále řada mýtů a nejasností, proto jsme se rozhodli základní fakta o přepravě tekutin a potravin sepsat do několika odstavců.

Přeprava tekutin v letadle

Tekutiny v letadlePokud se chystáte letět letadlem, měli byste se předem připravit na to, že kontrolou zavazadel neprojdete s větším množstvím tekutin. Kontrola tekutin je přísná a je omezení jsou striktně určena. Pokud s sebou chcete převézt tekutiny, musí být v samostatném uzavřeném obalu o maximálním objemu 100 ml či hmotnosti 100 g. Pokud máte lahvičku větší, bude vám zabavena. Tyto malé tekutiny musí být uloženy v samostatném uzavíratelném sáčku o maximálním objemu 1 litr. Tento sáček musíte při kontrole ze zavazadla vždy vyndat a předložit k samostatné prohlídce.

Co jsou to tekutiny

Otázka zní, co vše se za tekutiny považuje. Pokud si myslíte, že se jedná pouze o tekutiny jako takové, jste na omylu. Omezení se týkají i gelů a aerosolů. V omezeném množství tak můžete na letiště s nápoji, spreji, rtěnkami, gely, balzámy na rty, krémy, pastami na zuby, ale také některé druhy potravin. Těm se budeme blíže věnovat v následujícím odstavci.

Přeprava potravin

Přeprava potravin je v letadle bezproblémová. Pokud si tak z dovezete z Itálie pytel těstovin nebo naopak kamarádce povezete do Francie pořádný pecen českého chleba, kontrola s tím nebude mít sebemenší problém. Problém je však s potravinami, které mají formu tekutiny či měkké struktury. Na takové se vztahují stejná pravidla jako na převoz tekutin, tj. pouze do velikosti 100 gramů a do sáčku. To se týká marmelád, sirupů, džemů, obvykle i měkkých sýrů, paštik, pomazánek a podobně.

Tekutiny můžete zakoupit na letišti

Kontrolou zavazadel neprojdete s lahví s vodou, pokud u vás najdou láhev alkoholu, také vám ji samozřejmě zabaví. To však neznamená, že na palubu letadla nemůžete nasednou s větším množstvím tekutin. V bezcelní zóně si libovolné množství tekutin, ať už alkoholických či nealkoholických, zakoupíte a do letadla s nimi nastoupíte bez omezení. Tekutiny, zakoupené na letišti, můžete mít i při přestupu, musí však mít doklad o zakoupení a měly by být i správně zabaleny a zapečetěny.

Tekutiny a potraviny do odbaveného zavazadla

Potraviny i tekutiny můžete bez problémů i ve větším množství převážet v odbaveném zavazadle. Pokud tak chcete odvézt či přivést láhev alkoholu, stačí ji opatrně zabalit do kufru a nechat odbavit. Nízkonákladové společnosti však za odbavení kufru chtějí obvykle horentní sumy. Pokud by tak byla jediným důvodem přeprava alkoholu či jiných tekutin, levnější variantou je nákup přímo na letišti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno