Tolaga Bay: Technická památka – skoro sedm set metrů dlouhé molo

Po druhém nejdelším molu na Novém Zélandu se turisté mohou projít, odpočívat na něm, pozorovat ptactvo a moře kolem sebe – a to po celý rok a zadarmo. Šest set šedesát metrů dlouhá cesta do moře se nachází asi 55 kilometrů od Gisborne na severovýchodním pobřeží.

Technická památka: Molo v zátoce Tolaga

V zátoce Tolaga, asi padesát pět kilometrů na sever od Gisborne, se nachází unikátní technická památka – 660 metrů dlouhé molo z třicátých let 20. století. Molo už není používáno k ekonomickým účelům a slouží jen jako turistická kuriozita. Je v dobrém technickém stavu (po rekonstrukci), celoročně zdarma přístupné.

Molo v zátoce Tolaga je častým cílem místních, kteří zde rádi kempují, anebo alespoň pořádají na Novém Zélandu velmi oblíbené pikniky.

Cesta k molu

Do zátoky Tolaga se návštěvníci dostanou z Gisborne po silnici číslo 35 (pobřežní a jediná komunikace, nelze zabloudit). Cílem je městečko Tolaga Bay postavené na řece Ūawa, která právě zde ústí do zátoky (v jejím středu).

Válka zvýšila význam přístaviště

Začátkem 20. století vystavěli místní zemědělci v ústí řeky Ūawy malé přístaviště – jen pro své potřeby. Na konci první světové války se zájem o využití přístaviště zvýšil. Tehdy námořní inženýr Cyrus Williams vypracoval plány na víc než půl kilometru dlouhé přístaviště a molo. Přestože původně odhadovaný rozpočet byl na šedesát tisíc liber šterlinků, byl získán úvěr vyšší (70 000 GBP).

Z dob, kdy molo žilo

Stavba mola trvala od roku 1926, dne 22. listopadu 1929 bylo molo zprovozněno. V roce 1936 přístav obsloužil 133 lodí. Silniční doprava byla v tu dobu nepraktická a obrovská mola byla životně důležitá. Vyváželo se maso, vlna a hospodářská zvířata a dovážel se benzín, sudy piva a zboží denní potřeby. Ovšem – to byl vrchol využití přístavu.

Konec mola: Pozemní cesta a automobilová doprava

Zlepšená silniční a motorová vozidla začala konkurovat pobřežní plavbě.

  • Bylo ironické, že velká část nákladu, který prošel přes přístav, byl materiál pro výrobu silnic, který se používal k výstavbě silnice do Gisborne a brzy poskytl alternativní dopravní cestu.

Molo začalo chátrat. Přístav přestal fungovat. Zátoka se stala výletním místem. V roce 1999 vytvořili místní obyvatelé Tolaga Bay Save The Wharf Charitable Trust, který zajistil bezpečnou opravu chátrajícího mola.

Místo k aktivnímu odpočinku

V současné době sem míří návštěvníci všeho druhu: surfaři, rybáři, fotografové, anebo jen lidé milující přírodu, moře a relaxaci v přímořském prostředí.

Přístup je velmi pohodlný. Vozem se dá dostat na parkoviště v bezprostřední blízkosti mola. Nachází se tam malé tábořiště, toalety a piknikové stoly.

  • Mimo aktivity spojené s vodou se lze vydat na horu Titirangi,
  • hrát golf,
  • a především poznávat maorskou kulturu a historii.
  • Ve městě je čerpací stanice pohonných hmot, restaurace a místo k duchovnímu setkávání.
  • Asi 14 kilometrů od Tolaga Bay sídlí velké kolonie lachtanů a terejů bílých (gannet).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno