Trnka obecná

Trnky (Prunus spinosa L.) jsou velice známé rostliny zejména pro své plody. Ty mají uplatnění také v přírodní medicíně, zejména jako lék na průjem nebo naopak na zácpu. Při onemocnění močových cest se doporučuje připravit si odvar z květů trnky. Užívá se také pro uvolnění stěn žaludku a uvolnění hladkého svalstva trávicího traktu.Tím však její zajímavé použití nekončí. Pro své léčivé vlastnosti se využívá již celá staletí

Nutriční obsah plodů

Trnky (ve formě plodů) obsahují celou řadu prospěšných látek, pro které si ji ceníme. V první řadě musíme jmenovat flavonoidy, které patří do skupiny antioxidantů. Ty jsou důležité v odvracení a předcházení nejrůznějších chorob – od těch méně závažných až například po rakovinu. Antioxidanty totiž dokážou působit proti volným radikálům, které mohou způsobit poškození v těle. Díky flavonoidům mají trnky svou typickou tmavě modrou až fialovou barvu. Trnky dále obsahují vitamín C (20 mg ve 100 g), beta karoten, vitamíny skupiny B, vápník, draslík, hořčík, fytosterol, pektin, organické kyseliny a třísloviny.

Nutriční obsah květů

Z lékařského hlediska se využívají také květy trnky, které mají taktéž zajímavé složení, díky kterému se mohou pochlubit močopudnými a projímavými účinky. Zásadní je zejména obsah flavonoidů, pektinu, tříslovin, cukru, minerálních solí (zejména draslík) a vitamínu C.

Trnky

Trnky na průjem

V lidové medicíně je trnka jedním z nejoblíbenějších léků na průjem. Za tento účinek vděčí obsahu tříslovin, které při kontaktu se střevní sliznicí vytváří nepropustný film a tím je chrání proti látkám způsobujícím průjem. Tento efekt je podobný ještě například u borůvek. Trnky navíc ještě zpomalují pohyby střev a mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti (taniny se vážou s bakteriemi a neutralizují je). Ovoce se navíc doporučuje zejména starším lidem a dětem při chronické gastroenteritidě s nadměrnou fermentací.

Trnka a onemocnění močového ústrojí

Kromě průjmu je trnka vyhlášená také pro léčbu problémů močových cest. Za tímto účelem se používají zejména květy trnky, které se používají ještě i v moderní fototerapii. Dokážou zklidnit takové nemoci, jako je urolitiáza, zánět ledvin, močového měchýře a močové trubice a také oligurie, protože působí močopudně.

Trnky

Trnky čistí krev

Trnky se používají v lidovém léčitelství už velice dlouho, a tak se uvádí, že by měly mít také účinky, které „čistí krev“. To je díky obsahu flavonoidů, které urychlují odvod odpadních látek močí. Proto se konzumace nálevu z květu trnky doporučuje při různých typech očistných diet. Květy navíc působí mírně projímavě.

Trnky proti ateroskleróze

Trnka obsahuje flavonoidy (hlavně antokyany), které mají hned několik pozitivních účinků. Ty oceníte zejména při ateroskleróze. Tak například snižují krevní tak, triglyceridy a „špatný“ LDL cholesterol. Navíc zvyšují koncentraci „dobrého“ HDL cholesterolu, utěsňují kapiláry a snižují tvorbu krevních sraženin v cévách. Tím působí trnky také proti vzniku a rozvoji kardiovaskulárních chorob.

Trnky

Léčivé recepty

Pokud vás zaujaly léčivé vlastnosti trnky, pak byste se mohli ptát, jakým způsobem trnku využít. Níže uvádíme tři recepty, které můžete použít u vás doma.

Odvar z plodů

Do hrnce dejte 1 polévkovou lžíci trnky, zalijte 240 ml vody a povařte po dobu 3 minut. Poté nechte 10 až 15 minut odpočívat. Před konzumací přeceďte.

Nálev z květů

1 lžičku květů trnky zalijte 240 ml vroucí vody. Přikryjte a nechte asi 10 minut louhovat. Po této době přeceďte a můžete vypít. Pijte jeden nálev denně.

Odvar z kůry

Také kůra může mít zajímavé zdravotní účinky. Tak například má protizánětlivé účinky a používá se zejména k výplachům úst při zánětlivých stavech (nejen úst, ale také zubů). Do hrnce dejte 1 polévkovou lžíci kůry, zalijte 240 ml vody a přiveďte k varu. Povařte 3 minuty a poté nechte 10 až 15 minut. Přeceďte a užívejte.

Trnky

Trnky v kuchyni

Trnka je vysoký a trnitý keř, takže sběr samotných plodů a květů může být tímto znepříjemněn. Obvykle se vyskytuje jako divoká rostlina podél cest a lesů. Květy sklízíme od dubna do května, ideálně za slunečných dnů a po opadnutí rosy. Můžeme je užívat čerstvé nebo také sušené – suší se při teplotě 35 °C nebo ještě lépe: na slunci. Po vysušení mají krémovou barvu. Plody sklízíme na podzim, obvykle na přelomu října a listopadu. Protože jsou příliš kyselé, nejíme je jen tak syrové. Pokud je sbíráte až po prvním mrazu, měly by již pozbýt své kyselosti. Z tohoto důvodu se trnky před konzumací dají na 12 až 24 hodin do mrazáku. Poté se používají do džemů, kompotů, marmelád, želé, tinktur, vín a likérů.

Jedovatá semena

Ještě než se pustíte do konzumace plodů trnky, měli byste vědět důležitou informaci. Trnky obsahují pecky, uvnitř kterých se nachází semena. Ta obsahují kyanovodík, tzv. kyselina prussová je látka, která je při konzumaci ve velkém množství jedovatá. Pokud ale vyjmete z plodů pecky a nedrtíte je, je konzumace plodů bezpečná. Podařilo-li by se vám spolknout pecku vcelku, nemusíte se bát – semeno se v tomto případu nestráví a není to zdraví škodlivé.

Trnkový džem

Nasbírejte si asi 500 g trnek. Pokud ještě neprošli mrazem, dejte je přes noc do mrazáku. Poté je omyjte a odstraňte všechny pecky a stopky. Vezměte si 1 citron a omyjte jej pod horkou vodou. Poté z něj vymačkejte šťávu a nastrouhejte kůru. Citronovou šťávu, kůru i vypeckované trnky rozmixujte na hladké pyré. To pak přeneste do hrnce a přidejte 250 g želírovacího cukru. Povařte do požadovaného zhoustnutí a naplňte sklenice. Ty pak uzavřete a otočte dnem vzhůru. Po vychlazení je můžete otočit.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno