Uštknutí zmijí

Zmije obecná je sice velmi plachá, ale zároveň je také našim jediným hadem, který dokáže způsobit smrtelnou otravu. Pokud ji nějak překvapíte či na ni šlápnete, zaútočí a kousne – bez jedu, nebo s jedem. Co se týče množství smrtelné dávky, odvíjí se od hmotnosti uštknuté osoby. Zdravý dospělý jedinec tak zpravidla nemusí mít žádné obavy o svůj život.

Aby vás jed zmije ohrozil na životě, musel by vám tento had vpravit do těla tolik miligramů, kolik vážíte kilogramů, a takovým množstvím nedisponuje. Samozřejmě, určité riziko představuje uštknutí pro děti, starší nebo alergické osoby. Pokud k němu dojde, měli byste především zklidnit postiženého a poté ho buď dopravit do nemocnice, nebo mu zavolat pomoc.

Hlavní příznaky uštknutí zmijí

  • postižené místo charakterizují dva vpichy, které jsou od sebe vzdálené zhruba 1 cm
  • rána bolí a otéká a tento otok se může šířit i do dalších částí těla
  • jedinec může upadat do šoku, zvracet a cítit se slabý

Co dělat při uštknutí zmijí

Jak už bylo napsáno výše, důležité je zachovat klid. Také je nutné znehybnit dlahou nebo podložkou končetinu zasaženou kousnutím, nikdy ji ale nezaškrcujte. Postižený jedinec by se neměl moc hýbat, měl by být v jemu příjemné poloze.

K dětem nebo osobám alergickým na štípnutí/kousnutí hmyzem volejte okamžitě rychlou záchrannou službu. Rozhodně ránu nijak nevysávejte či nerozřezávejte. Jestliže to dovoluje stav uštknuté osoby, může doplňovat tekutiny, v ideálním případě čistou vodu.

Kde se zmije vyskytuje?

V každém případě je vhodné pamatovat na prevenci. Obecně se doporučuje v místech, kde se tento had vyskytuje, hodně dupat, čímž ho díky vibracím donutíte k odplazení jinam. Zmije neútočí bezdůvodně, při setkání se člověkem se většinou snaží utéct. Pokud se to nedaří, brání se právě kousnutím či uštknutím.

Žije především v podhůří nebo na horách a vyžaduje vlhko, za kterým se můžete vydávat i do nížin. Ale to spíše ojediněle. Obecně se vyskytuje v oblasti Krkonoš, Brd, Pošumaví nebo Vysočiny – v místech, kde jsou louky či mokřiny s možnosti slunit se a pak se ukrývat.

Pokud zavítá k lidskému obydlí, tak pouze z toho důvodu, že tam najde skvělé útočiště, typicky u zídek či skalek nebo hromad dřeva. Zmiji cíleně nelikvidujte. Jde o zvláště chráněného živočicha.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno