Domů Zdravé recepty Snídaně Vajíčka na měkko

Vajíčka na měkko

Uvařit vajíčka na měkko? Zdá se to jednoduché. Jenže je třeba se strefit, aby byl bílek dostatečně ztuhlý a žloutek naopak pěkně tekutý.

Vajíčka na měkko vařte 3 minuty

Poučka pro vaření vajíček na měkko zní – vařit je 3 minuty. To by mělo být dostatečné. Bílek za tři minuty varu ztuhne, zatímco žloutek je měkký a krásně vytéká. Ne každý si ale libuje v téměř syrovém žloutku. Proto pokud budete vařit vajíčka na měkko pro své přátelé ke snídani, raději se zeptejte, jak moc mají rádi vajíčka na měkko skutečně měkká.

Pro vaření vajíček na měkko volte kvalitní vejce – ideálně z bio chovů. Vajíčka od slepic, která mohou volně pobíhat po dvoře, zobat trávu a hrabat mají krásně žluté žloutky. Chuťově sice rozdíl moc nepoznáte, ale ta barva je opravdu nádherná.

Vajíčka na měkko vařte v kapce octa

Stává se vám někdy, že vám skořápka při vaření vajíček na měkko (nebo i na tvrdo) praskne? Zabráníte tomu tak, že dáte do vody kapku octa. Sice při vaření trošku zapáchá, nicméně skořápka vám zaručeně nepraskne. Jde o fígl, který znaly už naše prababičky.

Vajíčka na měkko: Jak je servírovat

Vajíčka na měkko se hodí především ke snídani. Podávejte je ve speciálních držátkách – z minulých dob známe plastové kohouty nebo slepičky z plastu. Dnes se ale prodávají různé důmyslné keramické mističky na vajíčka na měkko, která mohou zajímavě oživit váš slavnostní snídaňový stůl.

K vajíčku na měkko servírujte sůl, malou lžičku, kterou se nechá vajíčko pohodlně sníst. Jako příloha se hodí samozřejmě chléb s máslem. Posypat ho můžete třeba pažitkou.

Vajíčka na měkko ale velmi dobře poslouží i jako večeře. V takovém případě ho doplňte třeba ještě obloženým talířem se sýrem, uzeninou, šunkou. Podávejte chléb, pečivo, máslo a samozřejmě nezbytnou sůl. K okořenění vajíčka na měkko se hodí také pepř a někdo nepohrdne ani sušenými bylinkami podle chuti.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno