Varikokéla: Příznaky, operace

Varikokéla nepatří mezi příliš známé onemocnění, přesto se s ním setkává relativně vysoký počet mužů. Pokud se zanedbá, může ovlivnit reprodukční funkci postiženého.

Varikokéla je onemocnění varlat, při kterém dochází k rozšíření a zmnožení žil v šourku a krev nemůže volně odtékat. Díky tomu dochází k přehřívání varlete. Přehřívání varlete může vést k poškození spermií a v některých případech dokonce k úplně neplodnosti. Varikokélu můžeme přiblížit vysvětlením, že se v podstatě jedná o křečové žíly umístěné na intimním místě mužů. Varikokéla také může snížit produkci mužských hormonů. Důsledkem snížené produkce mužských hormonů jsou poruchy erekce a ejakulace. Toto onemocnění postihuje téměř patnáct procent mužské populace.

Příznaky varikokély

Varikokéla nemusí mít vůbec příznaky. Ovšem pokud se příznaky objeví, měli byste neprodleně navštívit urologa.

Mezi příznaky najdeme:

  • pocit těžkosti a nekomfortnosti v okolí šourku
  • pod kůží šourku se objevují zvětšené žíly
  • tahavá bolest vystřelující do třísel
  • problémy se zlepšují při ležení na zádech
  • problémy se zhoršují námahou, zvedáním těžkých věcí, při sezení a stání

Diagnostika varikokély

Na prvním místě je vyšetření pohmatem. Následně budou varlata vyšetřeny za pomoci ultrazvuku. Právě toto vyšetření pomůže určit, zda se opravdu jedná o varikokélu. Může následovat i flebografie, při které se katetr zavede do žíly na třísle a postupně se vyšetří celá žíla vedoucí k postiženému varleti. Důležitý může být spermiogram, aby se ukázalo, jak velký vliv má varikokéla na kvalitu spermií. Jak již bylo řečeno, tato nemoc ohrožuje plodnost muže.

Léčba varikokély

Alternativ v tomto případě mnoho neexistuje. Buď se onemocnění pouze sleduje nebo přichází na řadu mikrochirurgický operační zákrok. Jeho cílem je omezení průtoku krve poškozenou cévou nebo cévami. Stejný cíl, ovšem s jiným postupem, mají další metody. Jedná se o klasický chirurgický zákrok, laparoskopický zákrok a sklerotizaci postižených cév. Všechny tyto zákroky nejsou nikterak náročné a rekonvalescence trvá obvykle jeden až dva dny. Přesto ještě dva až tři týdny musí pacient zachovávat klidový režim a nevyvíjet náročné fyzické aktivity.

Prevence varikokély

Za nejdůležitější se považuje vyhýbání se všemu, co nějakým způsobem ovlivňuje vzestup tlaku v břiše. Na prvním místě je rizikové zvedání těžkých věcí, ale také tlačení na stolici při zácpě nebo dlouhodobý kašel. Do prevence lze zařadit i správnou životosprávu, jelikož se vlastně jedná o křečové žíly, které můžeme, alespoň částečně, tímto způsobem pozitivně nebo naopak negativně ovlivňovat. Součástí životosprávy by měl být dostatek pohybu. Ovšem takový, aby respektoval nevhodnost vzestupu tlaku v břiše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno