Vepřový steak na pánvi

Když přijde řeč na steak, tak si většina z nás představí pěkně připravený hovězí steak. Avšak vepřové maso je levnější záležitostí, která může na pánvi chutnat velmi dobře. Ne každé vepřové maso se ale hodí k opékání na pánvi. Je proto dobré vědět nejenom to, jak ho připravit, ale také jak ho vybrat. Proto přicházíme s tímto krátkým průvodcem, který vám poradí. Navrhneme také několik receptů.

Vepřové

Vepřové maso

Existuje hned několik druhů vepřových steaků. Můžete si je připravit z vepřové plece, z panenky a také z kýty. Oproti hovězím steakům jsou ty vepřové libovější. Při tepelné úpravě se proto nebojte přidat o něco více tuku. Na druhou stranu, takové medailonky z vepřové panenky jsou skvělou volbou i pro ty, kdo hlídají svůj jídelníček a snaží se zhubnout nebo jíst zdravě. Obecně platí, že jedna osoba by měla sníst pouze jeden vepřový steak. Ženy o hmotnosti 100 g, muži si mohou dovolit až dvojnásobné množství.

Výběr vepřových steaků

Máte samozřejmě dvě možnosti: buď si koupíte jeden kousek masa vcelku a doma si ho nakrájíte na steaky, nebo už si koupíte maso nakrájené na plátky. Silnější steaky budou vyžadovat delší tepelnou úpravu, na druhou stranu si ale zachovají více šťavnatosti. Tenké steaky jsou vhodné pro toho, kdo spěchá. Nemůžete očekávat, že si zachovají svou šťavnatost. Dejte si pozor na to, abyste maso příliš nepřetáhli, protože pak bude velmi suché. V řeznictví můžete mít k dispozici větší výběr masa a můžete poprosit i o nakrájení na plátky.

Skladování vepřových steaků

Stejně jako u všech čerstvých masných výrobků, správné skladování snižuje šance na potenciální křížovou kontaminaci nebo otravu jídlem. Proto je nesmírně důležité, abychom maso uložili do nejchladnější části lednici, zabalené v potravinovém sáčku a ideálně na talíři (pro případ, že by maso pustilo šťávu). Vhodná teplota pro skladování je 5 °C, maximální doba skladování pak dva až tři dny. Zmrazování steaků se nedoporučuje, steaky bychom měli konzumovat vždy co nejčerstvější. Maso po zmrazení využijte raději do jiných pokrmů, než jsou steaky.

Vepřové maso

Vepřové steak na pánvi – recept

Důvodem obliby této metody je její jednoduchost – do několika minut máte navařeno. Všechno, co potřebujete je maso, nějaký tuk (olej), koření a pánev. Zde je obecný postup krok za krokem:

  1. Pánev rozpalte na střední teplotu.
  2. Vepřový steak potřete z obou stran olejem a dochuťte koření (stačí sůl a pepř, přidat ale můžete jakékoli koření či bylinky, které máte rádi).
  3. Takto připravený steak vložte do pánve. Nehýbejte s ním, abyste nepotrhali masová vlákna, časem se od pánve samo odlepí. Za 6 až 7 minut otočte a znovu opékejte stejnou dobu. Závisí ale na tloušťce vašich steaků.
  4. Při obracení používejte radši kleště nebo obracečku – snažte se maso nepropíchnout, vytekla by vám totiž šťáva.
  5. Hotové steaky vyjměte z pánve a nechte 5 minut odležet, aby se šťáva v nich rovnoměrně rozložila. Teprve poté nakrájejte.

Vepřové steaky na grilu

Vepřové maso můžete připravit také na grilu. Zde je vhodné použít také krkovici, naloženou v nejrůznějších marinádách. Vystačíte si ale opět i jen se solí a pepřem. Postup je následující:

  1. Vepřové steaky potřete olejem a okořeňte.
  2. Rozpalte gril a položte na něj maso.
  3. S masem nehýbejte, i když máte pocit, že se připeklo k mřížce. Postupně se zatáhne a samo se odlepí.
  4. Grilujte 6 až 7 minut z každé strany, podle tloušťky vašeho masa.
  5. Hotové steaky vyjměte a nechte chvíli odpočívat. Teprve poté je můžete nakrájet.
  6. Protože teplota na grilu nemusí být stálá, hotové maso by vevnitř mělo dosáhnout 75 °C po dobu dvou minut.

Vepřový steak

Medailonky z vepřové panenky

Vepřová panenka je libové maso, které nevyžaduje dlouhou tepelnou úpravu. Snažte se jej proto opékat tak, abyste ho nepřetáhli. Doba smažení bude záviset na tloušťce masa. Pro zvýraznění chuti můžete připravit marinádu nebo použijte pouze sůl a pepř. Kyselé marinády připravené z citrusové šťávy, vína a bylinek vyžadují minimálně 20 minut, aby maso ochutili. Klidně můžete maso nakládat i přes noc. Medailonky vyjměte z lednice asi 10 minut před tepelnou úpravou, aby dosáhli pokojové teploty. Na pánvi je upravujeme po dobu asi 5 minut z každé strany.

Nejlepší koření na vepřové maso

Sůl a pepř jsou dobrou volbou, neprohloupíte ale, pokud použijete některé z těchto koření:

  • Koření pěti vůní – jedná se o koření, které má svůj původ v Číně. Známé je tím, že kombinuje všech pět chutí: sladkou, kyselou, hořkou, slanou a umami. Toto koření je tvořené ze směsi badyánu, fenyklu, hřebíčku, skořice a sečuánského pepře. Směs chutí se na vepřové maso dobře váže. Vepřové maso má výraznou chuť, ale opravdu dobře funguje jako prázdné plátno, aby koření udělalo svou věc.
  • Skořice – toto koření máme spojené spíše se sladkými recepty. Pokud jej smícháte s vepřovým masem, můžete se dočkat nové chuťové hloubky. Vytváříte směs sladkého a slaného.
  • Kmín – velice dobře funguje právě s vepřovým masem. Usnadňuje trávení a má zemitou a výraznou chuť. Můžete jej smíchat se zázvorem a limetkou, čímž zvýrazníte chuť kmínu.
  • Chilli koření – pikantní chuť chilli koření se skvěle snoubí s vepřovým masem. Můžete je použít v mleté podobě nebo jako chilli vločky. Hodí se přímo na maso či do marinády. Pozor, ať to s ním nepřeženete.
  • Česnek – nabízí chuť, kterou označujeme jako umami. Je to bohatá chuť. Česnek můžete použít čerstvý či sušený, přímo na maso, lépe ale do marinád.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno