Jaké maso na španělské ptáčky

Klasické české jídlo nese poněkud exotický název. Proč španělský? A co má masová rolka společného s ptáčkem? Že by to bylo tím, že se uvnitř nachází vejce? Odhalíme tajemství španělského ptáčka a prozradíme z jakého masa připravíte skutečnou delikatesu.

Odkud na talíře přiletěl španělský ptáček

Šťavnatá masová rolka má pradědečka na císařském dvoře. Za vlády Rudolfa II. se o kuchyni starali španělští kuchaři, protože matka Rudolfa byla Marie Španělská. Od dvorních kuchařů pochází různé masové pokrmy, jedním z oblíbených byly telecí závitky s různou nádivkou.

Pod názvem španělský ptáček nebo španělské ptáčky se v různých historických kuchařkách objevují rozličné závitky s masem a zeleninou nebo masem a nádivkou. Nejčastěji měl španělský ptáček podobu závitku z telecího masa, který byl plněný sardelí (drobnou rybou) a houskou.

V polovině dvacátého století se španělský ptáček v Čechách podává jako běžný pokrm v jídelnách, restauracích a připravuje se v domácnostech. Jeho podoba se proměnila. Dnes je to závitek z hovězího masa plněný vejcem, okurkou a uzeninou. Popularitu si drží už desítky let. Základní recept má mnoho obměn.

Jak vybrat maso na španělské ptáčky

Chutný pokrm připravíte pouze z kvalitního masa, proto kupte čerstvý kus v řeznictví nejlépe v bio kvalitě. Budete potřebovat kus, který má po nakrojení dostatečně velkou plochu a který je možné rozklepat na tenký plátek. Po nakrájení na plátky by měl mít každý kus minimálně 150 g. Maso je nejlepší vybrat z mladého kusu dobytka.

Jaké maso je na španělské ptáčky nejlepší

Španělský ptáček by se měl připravovat z hovězího masa. Potřebujete tenké plátky a maso je třeba krájet takzvaně přes vlákno, aby se při pečení rolka netřepila.

Na přípravu španělských ptáčků je nejlepší hovězí roštěná, ta je taky zmíněná ve většině tradičních receptů. Z hovězí roštěné bude pokrm dokonale měkký a šťavnatý. Použít můžete ale také hovězí zadní.

Maso na Španělské ptáčky

Španělské ptáčky můžete připravit z:

  • hovězí spodní šál,
  • květová špička,
  • hovězí vysoká plec.

Jak upravit maso na španělské ptáčky

Na španělské ptáčky potřebujete co nejtenčí plátky masa. Myslete na to, že hovězí maso vyžaduje dlouhý var, zatímco vnitřní náplň přeci jenom dlouhým varem poněkud trpí. Pokud připravíte tenké plátky, maso bude měkké dříve.

Ať už zvolíte tradiční nebo netradiční náplň, měli byste začít tím, že maso důkladně naklepete přes potravinářskou fólii, osolíte jej a opepříte. Poté jej potřete důkladně hořčicí. U hořčic můžete vyzkoušet různé druhy.

Čím plnit španělské ptáčky

  • Maso by mělo být osolené, opepřené a potřené hořčicí. Pikantnější chuť má hořčice dijonská.
  • Tradiční náplň je z vařeného vejce (rozkrájené na 8 dílů), kyselé okurky a slaniny.
  • Přidat můžete klobásu, uzeninu (lépe suchou a pikantní), špekáček.
  • Příjemnou kyselost dodá trocha kysaného zelí.
  • Skvělou vůni dodají špalíky uzeného špeku.
  • Přidávejte cibuli krájenou na hranolky a náplň nezapomeňte okořenit.

Znáte rozlítané ptáčky?

Závitky je potřeba pevně zatočit a svázat nití nebo spojit jehlami. Někteří možná toužili ušetřit čas při přípravě nebo při konzumaci a vznikl recept na rozlítané ptáčky. Připravíte si stejné ingredience, ale vše chystáte a opékáte v hrnci jednotlivě. Zalité vývarem následně rozlítané ptáčky dáváte do trouby na minimálně 2 hodiny. Po upečení zahustíte omáčku jíškou.

Španělské ptáčky z vepřového masa

Masové závitky se dají připravit z různých typů masa, určitě je můžete zkusit z masa vepřového. Pak je ale nazývejte raději masovou rolkou nebo závitkem. Ti, kteří je připravují z vepřového masa si pochvalují rychlejší přípravu a nižší cenu.

Na vepřové závitky je nejlepší použít vepřovou plec nebo kýtu. Jedná se o sušší druhy masa, proto je náplň výborným nápadem, která masu dodá šťavnatost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno