Fyzická kondice a její význam pro zdraví

Dobrá fyzická kondice člověku nepřínáší pouze výhody v podobě větších vytrvalostních nebo silových výkonů. Je vědecky prokázáno, že člověk, který své tělo udržuje ve formě, má také více energie a chuti do života a značně tím také přispívá ke zvýšení obranyschopnosti organismu, což vede k pevnějšímu zdraví.

Z jakých složek se fyzická kondice skládá

Celková tělesná zdatnost se dělí na zdravotně orientovanou zdatnost a výkonově/sportovně orientovanou zdatnost. Tento článek se zaměřuje na tu první, která má největší souvislost s lidským zdravím.

Z hlediska zdravotně orientované zdatnosti jsou hlavními složkami:

  • Svalová síla a vytrvalost
  • Kardiorespirační zdatnost
  • Flexibilita pohybového aparátu

V případě výkonově orientované zdatnosti jsou pak kromě těchto hlavních tří, ještě důležitými složkami:

  • rychlost
  • reakční čas
  • nervově svalová koordinace
  • hbitost
  • rovnováha

Kardiorespirační zdatnost

Pokud bychom měli vybrat jednu nejdůležitější složku, která má největší vliv na celkové zdraví člověka, pak je to kardiorespirační zdatnost. Její podstatou je zvýšení schopnosti srdce a cévního systému dopravit kyslík do svalů. Tato schopnost je velmi důležitá zejména při fyzické námaze, kdy má nedostatečné okysličení svalů za následek únavu, zadýchávání a svalovou bolest. Pravidelně sportující člověk, mající vysokou kardiorespirační zdatnost, má výrazně menší náchylnost k onemocněním srdce a cévního systému. Jelikož jsou zvyklé na pravidelnou zátěž, nejsou srdce a cévy tolik náchylné k různým poruchám, protože je dokáží lépe ustát a překonat.

Svalová síla a flexibilita

Tyto vlastosti jednak vůbec umožňují vést člověku aktivní život a jednak působí i jako prevence proti mnoha degenerativním onemocněním, způsobených ochablými svaly a špatným držením těla. S pravidelným cvičením se síla a flexibilita svalů i šlach zvyšuje a lze tak odstranit již vzniklé bolestivé stavy v oblastech krční páteře, zad, ramen a kloubů. Fyzicky zdatné tělo je také značně odolnější vůči nemocem, stresu a psychické zátěži, protože se s těmito stavy dokáže lépe a rychleji vyrovnat než tělo netrénované.

Jak zvýšit fyzickou kondici

Jediným způsobem, jak svou tělesnou zdatnost zlepšit, je pravidelný trénink. Prakticky vzato se fyzická zdatnost zvyšuje při každé pravidelné pohybové činnosti, takže pokud hned nechcete začít sportovat, stačí pro začátek zařadit do svého denního programu delší procházky nebo chodit do práce pěšky či na kole.

V případě výběru sportu, je důležité vybrat takovou činnost, která vás bude bavit. U takového totiž vydržíte spíše, než u něčeho, do čeho se budete muset pokaždé nutit. Možnosti jsou dnes opravdu široké – tance, aerobic, jóga, fitness nebo velmi oblíbené běhání. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, měli byste se této činnosti věnovat minimálně dvakrát týdně a to alespoň 40 minut. Důležitá je pravidelnost. Při pravidelném cvičení jde kondice u začátečníků velmi rychle nahoru a stejně tak rychle při necvičení zase dolu. Pokud chcete předejít rutině, zkuste se věnovat více druhům cvičení, nebo svůj tréninkový plán různě obměňujte o různé druhy cviků, provedení nebo jen střídejte intezitu cvičení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno