Voda v koleni: příznaky, léčba

Tzv. voda v koleni může být způsobeno různými přičinami. Tyto příčiny si v článku vyjmenujeme. Uvedeme také základní příznaky a projevy vody v koleni. Řekneme si také základní informace o správné léčbě.

Voda v koleni patří mezi docela častý ortopedický zdravotní problém. Voda v koleni je běžný používaný název, který mají lidé zafixovaný, ale správně by se měl používat název výpotek v koleni. Jde o to, že se v kolenním kloubu shromažďuje výpotek. Tento problém nastává často zejména v případech, kdy je koleno silně zatěžováno až přetěžováno.

Voda v koleně: možné příčiny

Voda v koleně se může u lidí objevit z různých příčin. Pojďme si vyjmenovat ty nejvíce časté příčiny:

  • úraz či pád – může vzniknout při úrazu nebo při pádu atd. Někdy také vzniká po dopravních nehodách. V těchto případech se pak ve výpotku objevuje i krev.
  • infekce – který se dostane až do našeho kolenního kloubu.
  • artróza. – voda se někdy tvoří také díky artróza. Navštivte specializovaný web o artróze.
  • přetěžování – další příčinou může být nadměrně přetěžování kolenních kloubů. Ať už díky nadměrné tělesné hmotnosti či nadměrné fyzické aktivitě.

Příznaky a projevy

Pokud budete mít vodu v koleni, tak se budou objevovat zejména tyto hlavní příznaky a projevy:

  • bolest kolenního kloubu – ze začátku se bolest může projevovat pouze při pohybu nebo po velké fyzické námaze.
  • ztuhlost kloubů – nejhorší to je zejména po ráno, než se klouby zase více rozhýbají.
  • otok kolena – čím více výpotku, tím je obvykle otok kolena větší. Koleno může být v některých případech opravdu hodně nateklé.
  • koleno je větší – koleno je větší než obvykle a to hlavně díky otoku.
  • špatná hybnost – často je velmi snížena hybnost kolenního kloubu.

Léčba a babské rady

V případě vody v koleni budete muset navštívit ortopeda, ten provede zákrok při kterém dojde k odtoku tekutiny z kolene. Po zákroku se často snižuje bolestivost a koleno se zmenší. Tekutina, která vytekla z kolena se pošle na vyšetření a rozbor. Někdy je přítomna krev a někdy bakterie. Někdy pomůže tento jeden zákrok, ale často se musí punkce kolenního kloubu opakovat, protože tekutina se v koleně opět vytvoří. Doporučuje se také chladit postižené klouby.

Je pak třeba hledat další možnost jak zastavit tvorbu vody v koleni. Často to však bývá docela komplikavané. V některých případech je nutné provést artroskopický zákrok.

Babské rady
Je možno doporučit zejména Prieznitzovy obklady, které koleno krásně ochladí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno