Domů Zdraví Zranění Voda v koleni: příznaky, léčba

Voda v koleni: příznaky, léčba

Tzv. voda v koleni může být způsobeno různými přičinami. Tyto příčiny si v článku vyjmenujeme. Uvedeme také základní příznaky a projevy vody v koleni. Řekneme si také základní informace o správné léčbě.

Voda v koleni patří mezi docela častý ortopedický zdravotní problém. Voda v koleni je běžný používaný název, který mají lidé zafixovaný, ale správně by se měl používat název výpotek v koleni. Jde o to, že se v kolenním kloubu shromažďuje výpotek. Tento problém nastává často zejména v případech, kdy je koleno silně zatěžováno až přetěžováno.

Voda v koleně: možné příčiny

Voda v koleně se může u lidí objevit z různých příčin. Pojďme si vyjmenovat ty nejvíce časté příčiny:

  • úraz či pád – může vzniknout při úrazu nebo při pádu atd. Někdy také vzniká po dopravních nehodách. V těchto případech se pak ve výpotku objevuje i krev.
  • infekce – který se dostane až do našeho kolenního kloubu.
  • artróza. – voda se někdy tvoří také díky artróza. Navštivte specializovaný web o artróze.
  • přetěžování – další příčinou může být nadměrně přetěžování kolenních kloubů. Ať už díky nadměrné tělesné hmotnosti či nadměrné fyzické aktivitě.

Příznaky a projevy

Pokud budete mít vodu v koleni, tak se budou objevovat zejména tyto hlavní příznaky a projevy:

  • bolest kolenního kloubu – ze začátku se bolest může projevovat pouze při pohybu nebo po velké fyzické námaze.
  • ztuhlost kloubů – nejhorší to je zejména po ráno, než se klouby zase více rozhýbají.
  • otok kolena – čím více výpotku, tím je obvykle otok kolena větší. Koleno může být v některých případech opravdu hodně nateklé.
  • koleno je větší – koleno je větší než obvykle a to hlavně díky otoku.
  • špatná hybnost – často je velmi snížena hybnost kolenního kloubu.

Léčba a babské rady

V případě vody v koleni budete muset navštívit ortopeda, ten provede zákrok při kterém dojde k odtoku tekutiny z kolene. Po zákroku se často snižuje bolestivost a koleno se zmenší. Tekutina, která vytekla z kolena se pošle na vyšetření a rozbor. Někdy je přítomna krev a někdy bakterie. Někdy pomůže tento jeden zákrok, ale často se musí punkce kolenního kloubu opakovat, protože tekutina se v koleně opět vytvoří. Doporučuje se také chladit postižené klouby.

Je pak třeba hledat další možnost jak zastavit tvorbu vody v koleni. Často to však bývá docela komplikavané. V některých případech je nutné provést artroskopický zákrok.

Babské rady
Je možno doporučit zejména Prieznitzovy obklady, které koleno krásně ochladí.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno