Domů Výživa O potravinách Voskování jablek

Voskování jablek

Voskování ovoce je proces pokrývání ovoce, případně zeleniny, umělým voskem. Nejprve se odstraní přírodní vosk, obvykle omytím, a poté se nanese vrstva biologického nebo ropného vosku. S voskem mohou být kombinovány potenciálně alergenní bílkoviny, jako například arašídy, sója, mléčné výrobky nebo pšenice.

Materiály

Materiály používané k výrobě vosku do určité míry závisí na předpisech v zemi výroby nebo vývozu. Používají se jak přírodní vosky, jako jsou karnaubský, šelak nebo pryskyřice, tak vosky na bázi ropy (obvykle patentované přípravky). Často se kombinuje více než jeden vosk, aby se vytvořily požadované vlastnosti pro ošetřované ovoce nebo zeleninu. Vosk se může nanášet v těkavém rozpouštědle na bázi ropy, ale nyní se častěji nanáší prostřednictvím emulze na bázi vody. Na zeleninu se často používají směsné parafínové vosky aplikované jako olej nebo pasta.

Proč se jablka voskují?

Jablka mají vysoký obsah vody, ale také produkují vlastní vosk, který obaluje plody, snižuje ztrátu vlhkosti a udržuje je déle čerstvé. Po sklizni jablek na farmách je pěstitelé omyjí, aby je zbavili polních nečistot a listí. Část přírodního vosku se pak smyje, čímž se odstraní i jeho lesk. Pěstitelé nebo prodejci proto nanášejí vrstvu jedlého syntetického vosku, aby ho nahradili.

Tato jablka se natírají šelakem nebo karnaubským voskem, který jim dodává lesk a zlepšuje jejich vzhled. Povlak vosku pomůže zabránit tvorbě vlhkosti, a tím prodlouží životnost ovoce. Voskovaná jablka vypadají tak nově a svěže, že nepoznáte rozdíl mezi čerstvým a rok starým jablkem. Pěstitelé jablek však smějí používat na jablka pouze určité množství vosku, a to jak určuje legislativa daného státu. Nemůžete si však být jisti, jaké množství je skutečně použito ke zvýšení jejich trvanlivosti. Nejčastěji povolené druhy vosku jsou včelí vosk, šelak, karnauba a vazelína a označují se jako jedlý povlak.

Jablko

Chuť a kvalita voskovaných jablek

Voskový nátěr hraje roli v kvalitě konzumovaných jablek. Jedním z účinků, které má, je tzv. anaerobní dýchání, k němuž může v plodech docházet. Vosk může působit jako bariéra pro kyslík a může být použit k zamaskování kvality jablek. Voskovaná jablka mohou vypadat lesklá, lesklá a pevná, ale místo toho mohou být rozmočená a bez chuti. může také působit zmatek ve vašem trávicím systému.

Přírodní vosk obsažený v jablkách je snadno stravitelný a tělu nijak neškodí. Na druhou stranu se vosková vrstva dělá proto, aby se jablka uchovala co nejdéle. Použitý vosk nemusí být pro tělo snadno vstřebatelný a může být škodlivý pro tlusté nebo tenké střevo. Jablka potažená voskem mohou vést ke zdravotním rizikům, jako jsou dýchací problémy, vředy nebo dokonce infekce. Jsou chvíle, kdy po jejich konzumaci můžete pociťovat nepříjemné pocity. Vždy je dobré se vosku před konzumací zbavit.

Jablko

Jak se vosku na jablkách zbavit

Zde najdete pět tipů, jak se vosku na jablkách můžete snadno zbavit:

  • Ponořte jablko na několik sekund do horké vody, aby se vosk odstranil. Jakmile jablko z horké vody vyjmete, znovu jej omyjte pod tekoucí vodou z vodovodu.
  • Smíchejte jednu lžíci citronové šťávy a jednu lžíci jedlé sody ve vodě. Každé jablko ponořte do této směsi a vydrhněte ho pomocí kartáčku na zeleninu. Po skončení je opláchněte pod tekoucí vodou.
  • Místo citronové šťávy rozmíchané ve vodě můžete také použít ocet. Jablka před konzumací vydrhněte a opláchněte vodou.
  • Dobrou volbou je také jablečný ocet. Roztokem jablka otřete papírovou utěrkou nebo čistým hadříkem. Později ovoce omyjte vodou
  • Další metodou, jak se vyhnout vosku, je oloupat slupku a poté jablko sníst. To se ale můžete připravit o všechny živiny a zejména o vlákninu, která je ve slupce jablka obsažena.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno