Vybočený palec u nohy

Vybočený palec u nohy dokáže pěkně potrápit, hlavně když bolí i při spaní, nemůžeme se vejít do bot, obtěžuje nás při delším chození a na pohled není nijak moc sexy.  Jak se mu odborně říká a jaké řešení léčby navrhují lékaři, se dozvíte viz článek.

O vybočeném palci na noze se toho napsalo již hodně.  Touto deformaci trpí hlavně ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Odborně lékaři vybočení palce říkají halux. Proč vzniká, a jaké zdravotní komplice sebou přináší? Pojďme si o tom říct více.

Co může za vznik a jak se tomu bránit?

  • Za vznik haluxu může náš způsob chůze, kdy nožní svaly díky botám ochabnou, vazy povolí a klenba se propadne, pata se pootočí a vznikne vybočení palce.
  • Rovná země, plovoucí podlahy, špatná obuv nebo dispozice v genech, i toto jsou příčiny, kdy dojde k deformaci.
  • K deformaci a problémům dochází také díky vysokým podpatkům, nebo botám do špičky, kdy je noha vtěsnaná do malého prostoru a nemá možnost pohodlí.
  • Vybočení palce se různí, záleží na propadu klenby a na vytíženosti chůze. Hodně pacientů si myslí, že při vychýlení prstu jim na kloubu palce roste další kost, ale jde jen o posun kůstek směrem k malíčku, palec přestane fungovat jak má a již neplní svoji funkci, námaha při chůzi je vyvíjená na další prsty.
  • Lékaři doporučují lidem chodit naboso po nerovném, kamenitém terénu, který posiluje klenbu nohy, rovný terén jako jsou podlahy a betonové cesty nám nijak nepomáhá.

Léčba, cvičení, operace, fyzioterapie

  • Na začátku nic nebolí, vznikají jen otlaky, ale časem palec začne bolet, stejně jako propadlá klenba, když se nic nezanedbá, dá se cvičením dosáhnout pěkných výsledků, popřípadě pomoci operace uvést palec do správné pozice.
  • Vyšetření probíhá na ortopedii, kde lékař doporučí klidový stav, vhodné boty, popřípadě dláhu, léky na bolest, a rehabilitaci. Vložky do bot nejsou tak účinné, jako dláha, která palec pevně drží a nedovolí mu vybočovat.
  • Operativní návrh přichází v úvahu až v případě, že pacientovi nepomáhá ani rehabilitace, ani dláha a bolest přetrvává. Po operaci jde pacient po dvou týdnech domů, ale bohužel noha je oteklá, palec velice bolí a pacient musí chodit pár měsíců o berlích. Než se noha zahojí trvá to skoro tři měsíce.
  • Jiná, moderní metoda léčení vybočeného palce je přes fyzioterapii, kdy se používají radiální rázové vlny, nebo fokusové rázové vlny, dokážou člověka zbavit bolesti a uvolnit špatné procesy v těle. Jedná se o koncentrovaný parsek energie, který je zaměřován na jedno místo. po několika týdnech cítí pacient úlevu, palec je více ohebný a bolest není tak nepříjemná jako na začátku.

Shrnutí

Vybočený palec u nohy dokáže pěkně potrápit, hlavně když bolí i při spaní, nemůžeme se vejít do bot, obtěžuje nás při delším chození a na pohled není nijak moc sexy. Takže včas řešme tento defekt a vyhledejme lékaře, protože pokud něco zanedbáme zůstanou nám nejen oči pro pláč, ale škaredé následky na noze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno