Páteř je jednou z nejdůležitějších součástí kostry. Jakmile dojde k jejímu narušení nebo poškození, ovlivní to nejen kvalitu pohybu, ale celkového života. A to platí i pro případ, kdy dojde k výhřezu meziobratlové ploténky v kříži. Pacient se potýká s velkou bolestí a neobejde se bez pomoci odborníka – neurologa. Tento stav je hodně nepříjemný a může být i zdraví ohrožující, proto je důležité potíže nepodceňovat.
Meziobratlové ploténky
Ploténky jsou pružné vazivové struktury, které umožňují ohýbání páteře. Nachází se mezi obratli, kde působí jako jakýsi tlumič. Problém nastává ve chvíli, kdy ploténka z jakéhokoliv důvodu vyhřezne do okolí. Poté zúží míšní kanál nebo utlačí nervové kořeny. Výsledkem je úmorná bolest a omezená pohyblivosti páteře, případně i nohou.
Příčiny výhřezu ploténky
Ploténka může vyhřeznout bez zjevné příčiny nebo po nějaké činnosti – typicky zvedání těžkých předmětů a časté ohýbání. Námaha a tlak, který se soustředí právě na bederní část páteře, pak může vést k tomu, že ploténka nevydrží na svém místě. Rizikovým faktorem je také celkový stav pohybového aparátu, věk a případná nadváha.
Projevy a příznaky vyhřezlé ploténky
- Bolest zad – může vystřelovat do nohy/nohou
- Obrna nohou
- Mravenčení v nohách
- Poruchy pohyblivosti
- Problémy při chůzi
- Obtíže při vyprazdňování – necitlivost
- Oslabení svalstva v oblasti beder
Léčba vyhřezlé ploténky
Vyhřezlou ploténku je možné léčit konzervativně nebo operací. Konkrétní postup volí lékař na základě svých zkušeností a stavu pacienta. V žádném případě by pacient neměl zkoušet tzv. napravovat záda sám, jak se lidově říká. Hrozí velké komplikace a dokonce až ochrnutí, protože ploténka by mohla nevratně narušit či poškodit míchu.
-
Konzervativní léčba
Tento léčebný postup zahrnuje zejména podávání léků na utišení bolesti (analgetika) a vhodnou rehabilitaci. Při silných bolestech může být pacient hospitalizován a jsou mu předepsány také speciální infuze nebo injekce. Cílem rehabilitace a cvičení je pak zpevnění svalstva okolo páteře, aby obratle a ploténky nenesly nadměrnou zátěž při pohybu. Kromě toho je možné na postižené oblasti aplikovat nejrůznější masti, gely a obklady.
-
Operace
Klasický chirurgický zákrok představuje operaci, při které lékaři odstraní vyhřezlou část ploténky. V současnosti se tato metoda volí hlavně u pacientů, které výhřez dlouhodobě a ve velké míře omezuje na pohybu.
Nejmodernější způsob pak představuje laserová nukleotomie, kdy je operace prováděna laserem. Díky tomu je mnohem šetrnější než běžné odstranění. Laserem je patologické lůžko ploténky zahřáto, to se následně vlivem tepla smrští a vrátí zpět na své místo.