Vyrážka na nohou

Vyrážka je poměrně častým jevem. Objevuje se na kůži v mnoha podobách. Někdy nás svědí nebo bolí a jindy o ní téměř nevíme. Může mít naprosto banální i závažnější příčinu. Některé vyrážky sami zmizí, najdou se ale i urputné a neustupující (často se rozšiřující) kožní problémy. Proto není dobré nic zanedbat. Po vyšetření kožním lékařem vás i maličká tuba mastičky zbaví potíží na dobro. Na druhou stranu přecházení vyrážky s sebou přináší jen další nepohodlí. Dnes se podíváme konkrétně na vyrážku na nohou.

Vyrážka, podráždění či štípance?

Hned na začátku si musíme určit rozdíl mezi vyrážkou a podrážděním kůže. Klasické vyrážky většinou svědí, pnou pokožku nebo dokonce i bolí při doteku.

Mohou vypadat následujícími způsoby: Žena drží dítě, které má plosky nohou od písku

·         vystouplá ucelená skvrna

·         červená krupička

·         shluk zarudlých pupínků

To jsou ty nejznámější a nejčastější podoby. V případě podráždění také dochází k zčervenání. U citlivějších jedinců se objevuje podrážděná pokožka nohou např. po slunění, při velkých mrazech, po sprchování horkou vodou nebo po obyčejném poškrábání kůže. Objeví-li se v kůži shluk zarudlých žilek jedná se o popraskané petechie. Při jejich výskytu vám doporučujeme navštívit obvodního lékaře, protože to může být maličkost, ale bohužel i závažnější onemocnění (leukémie).

Vyrážku si nepleťte ani se štípanci od komárů, blech, vší atd. To většina lidí pozná celkem snadno – štípance jsou dál od sebe a postupně se sami (bez pomoci mastiček a léků) hojí.

Co nám ukazuje vyrážka na nohou?

Začneme hned od spodu. Mezi prsty na nohou se u mnoha osob objevuje plíseň. Ta je červená, vystouplá, suchá a skutečně nepříjemně svědí. Plíseň sama nezmizí a neustále se rozšiřuje (navíc je nakažlivá). Můžete na ni narazit v podstatě kdekoliv na těle, ale nejvíce si libuje v záhybech.

Další tu máme alergickou vyrážku. Taková vyrážka může svědit a nemusí. Vypadá jako vystouplé pupínky shluklé do nepravidelného útvaru. Postihuje celé tělo a tím pádem i nohy. Dost často začíná však na břiše.

Pro vaši představu je zde následující seznam potravin, které způsobují alergické vyrážky:

·         různé druhy ořechů (buráky, lískové oříšky, vlašské…)

·         ovoce – banány, jahody, kiwi

·         mořské plody – ústřice, krevety

·         sója

·         kakao

·         některé druhy zeleniny

·         a pak také lepek a laktóza

U závažnějších alergií se přidává otékání tkání, nevolnost, chronická únava, bolesti hlavy, bolesti břicha, zažívací potíže (průjmy) atd.

Vyrážka provází i pohlavní nemoci (jak u můžu, tak u žen). Nejznámější je syfilis, kdy se při absenci léčby objeví rudá vyrážka po celém těle, dokonce i na dlaních a ploskách nohou. V záhybech kůže se objevují malé vřídky, mízní uzliny zduří a celkově se pacient cítí špatně. Další možnou příčinou bývá atopický ekzém.

Vyjmenovali jsme vám časté případy i časté omyly. Pamatujte však, že své zdraví máte jen ve vašich rukou. Návštěvou lékaře nikdy nic nezkazíte, práva naopak.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno