Domů Zdraví Seznam chorob Vyrážka na nohou

Vyrážka na nohou

Vyrážka je poměrně častým jevem. Objevuje se na kůži v mnoha podobách. Někdy nás svědí nebo bolí a jindy o ní téměř nevíme. Může mít naprosto banální i závažnější příčinu. Některé vyrážky sami zmizí, najdou se ale i urputné a neustupující (často se rozšiřující) kožní problémy. Proto není dobré nic zanedbat. Po vyšetření kožním lékařem vás i maličká tuba mastičky zbaví potíží na dobro. Na druhou stranu přecházení vyrážky s sebou přináší jen další nepohodlí. Dnes se podíváme konkrétně na vyrážku na nohou.

Vyrážka, podráždění či štípance?

Hned na začátku si musíme určit rozdíl mezi vyrážkou a podrážděním kůže. Klasické vyrážky většinou svědí, pnou pokožku nebo dokonce i bolí při doteku.

Mohou vypadat následujícími způsoby: Žena drží dítě, které má plosky nohou od písku

·         vystouplá ucelená skvrna

·         červená krupička

·         shluk zarudlých pupínků

To jsou ty nejznámější a nejčastější podoby. V případě podráždění také dochází k zčervenání. U citlivějších jedinců se objevuje podrážděná pokožka nohou např. po slunění, při velkých mrazech, po sprchování horkou vodou nebo po obyčejném poškrábání kůže. Objeví-li se v kůži shluk zarudlých žilek jedná se o popraskané petechie. Při jejich výskytu vám doporučujeme navštívit obvodního lékaře, protože to může být maličkost, ale bohužel i závažnější onemocnění (leukémie).

Vyrážku si nepleťte ani se štípanci od komárů, blech, vší atd. To většina lidí pozná celkem snadno – štípance jsou dál od sebe a postupně se sami (bez pomoci mastiček a léků) hojí.

Co nám ukazuje vyrážka na nohou?

Začneme hned od spodu. Mezi prsty na nohou se u mnoha osob objevuje plíseň. Ta je červená, vystouplá, suchá a skutečně nepříjemně svědí. Plíseň sama nezmizí a neustále se rozšiřuje (navíc je nakažlivá). Můžete na ni narazit v podstatě kdekoliv na těle, ale nejvíce si libuje v záhybech.

Další tu máme alergickou vyrážku. Taková vyrážka může svědit a nemusí. Vypadá jako vystouplé pupínky shluklé do nepravidelného útvaru. Postihuje celé tělo a tím pádem i nohy. Dost často začíná však na břiše.

Pro vaši představu je zde následující seznam potravin, které způsobují alergické vyrážky:

·         různé druhy ořechů (buráky, lískové oříšky, vlašské…)

·         ovoce – banány, jahody, kiwi

·         mořské plody – ústřice, krevety

·         sója

·         kakao

·         některé druhy zeleniny

·         a pak také lepek a laktóza

U závažnějších alergií se přidává otékání tkání, nevolnost, chronická únava, bolesti hlavy, bolesti břicha, zažívací potíže (průjmy) atd.

Vyrážka provází i pohlavní nemoci (jak u můžu, tak u žen). Nejznámější je syfilis, kdy se při absenci léčby objeví rudá vyrážka po celém těle, dokonce i na dlaních a ploskách nohou. V záhybech kůže se objevují malé vřídky, mízní uzliny zduří a celkově se pacient cítí špatně. Další možnou příčinou bývá atopický ekzém.

Vyjmenovali jsme vám časté případy i časté omyly. Pamatujte však, že své zdraví máte jen ve vašich rukou. Návštěvou lékaře nikdy nic nezkazíte, práva naopak.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno