Vysoký krevní tlak: Příznaky a prevence

Vysoký krevní tlak je závažné onemocnění, které je často spojeno s naším životním stylem. Jaké jsou příznaky vysokého krevního tlaku? Jaké jsou možnosti prevence?

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak bohužel není neobvyklé srdeční onemocnění. Podle statistik Světové zdravotnické organizace se s vysokým srdečním tlakem potýká zhruba 20 % obyvatel. Není překvapením, že většina z nich se nachází ve vyspělé části světa.

Příčiny vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak často souvisí se špatnou životosprávou – nevhodným jídelníčkem bohatým na tučná a nezdravá jídla, sůl a alkohol. Příčinou hypertenze bývá také kouření, stres, obezita a nedostatek projevu.

Životní styl ale není jedinou příčinou vysokého krevního tlaku. Své udělají samozřejmě i geny. Pokud se u vás v rodině vysoký krevní tlak objevil, měli byste si ho pravidelně měřit a dbát na zdravou životosprávu.

Příznaky vysokého krevního tlaku

K hlavním příznakům vysokého krevního tlaku patří:

  • únava
  • bolest hlavy
  • poruchy spánku
  • kornatění tepen

Vysoký krevní tlak často souvisí také s dalšími srdečními onemocněními. Jedním z nich je například ateroskleróza, tedy zmiňované kornatění tepen. Jde o chorobu, kdy se v cévách usazuje cholesterol a omezuje tak průtok krve.

Pokud dojde k ucpání věnčitých cév na srdci, které ho zásobují živinami, může odumřít část srdeční tkáně a nastává infarkt. To však není jediné zdravotní riziko spojené s vysokým krevním tlakem.

Objevit se může také ischemická choroba okrajových tepen dolních končetin. Jde o situaci, kdy krev nemůže živinami dostatečně zásobit dolní končetiny, což může vést až k jejich amputaci.

Co je vysoký krevní tlak?

Krevní tlak, který vám změří každý lékař (a měření tlaku by mělo být běžnou součástí preventivní prohlídky), se zapisuje jako dvě čísla oddělená lomítkem. První hodnota je tzv. systolitický tlak (krevní tlak při stahu srdečních komor), druhé číslo tzv. diastolický tlak (tlak při uvolnění komor).

Za vysoký krevní tlak jsou považovány hodnoty 160/90. Naopak nízký krevní tlak začíná na hodnotách 90/60. Protože je vysoký krevní tlak závažnou chorobou, která může v extrémních případech ohrožovat život, je třeba ho nepodceňovat!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno