Výživa sportovce

Každý sportovec vydává nějaké energetické množství, kterépozději dohání spánkem a jídlem. Většina sportovců, nejčastěji těch mladých (dorostenců), se nezajímá, a ani neví jaké látky tělo potřebuje a v jakých potravinách, případně potravinových doplňkách (léky, proteinové koktejly) sehnat.

Mnoho těchto mladých sportovců si už v tomto věku stěžují na únavu, a přitom stačí tak „málo“. Přečíst si bud na internetu něco málo o výživě, nebo se setkat s výživovým specialistou, který vám přesně na vaše tělo a druh sportu doporučí stravu a potravinové doplňky.

Různé požadavky

Požadavky na výživu jsou v praxi velmi různé, liší se v závislosti na délce a intenzitě tréninku nebo vlastní soutěže, na druhu sportu (např. vytrvalostní maratón, krátký sprint, kopaná nebo vzpírání). Neexistuje dieta, která by vyhovovala všem sportovcům, je nutné přihlížet potřebám jednotlivců i časovému programu tréninku nebo závodů.

Základy

Sacharidy přestavují prvotně důležitý a rychlý zdroj energie pro pracující svaly. Bez dostatečné zásoby sacharidů ve formě glykogenu ve svalech a játrech a jejich častého doplňování vhodnými potravinami a nápoji mohou být tělesné výkony podstatně sníženy. Zvláště sportovci, jejichž soutěžení trvá déle než jednu hodinu, musí dbát na včasné doplnění formou vhodných potravin s vysokým podílem sacharidů.

Rovněž dehydratace snižuje výkonnost, sportovci by v průběhu soutěže neměli ztratit více než 2 % hmotnosti. Proto je důležité dostatečné zavodnění organismu před, v průběhu i po soutěži. Jestliže je potřeba tekutin zvláště vysoká – při vytrvalostních závodech a v teplém počasí, musí být doplňovány i sacharidy a sodík prostřednictvím potravin a nápojů pro sportovce.

Sportovci mají vyšší spotřebu bílkovin než osoby se sedavým zaměstnáním, ale tyto požadavky jsou většinou uspokojeny prostřednictvím běžné snížené stravy, která splňuje i energetické požadavky.

Proteiny

Podporují nárust svalové hmoty a chrání svalovou hmotu před devastací.Proteiny patří mezi nejzákladnější doplňky naší výživy.Proteiny jsou určený k budování kvalitní svalové hmoty. Protein je zdrojem energie a dává určité množství energie, které je stejné jako v cukrech-karbohydrátech.Proteiny jsou nejzákladnější a nejpoužívanější doplňky výživy .

BCAA

• zvýšení kvality a množství svalové hmoty • obnovení síly a urychlení regenerace • podporu novotvorby svalové hmoty • ochranu svalové hmoty před poškozením namáhavým fyzickým výkonem • ochranu svalové hmoty před devastací v průběhu snižování nadváhy • dostatek volných větvených aminokyselin pro tvrdý trénink • zvyšování absolutní síly • spalování tuků a redukci nadváhy

Z vlastních zkušeností mohu říci, že je obrovský rozdíl jestli během náročných fotbalových tréninků užívám těchto potravinových doplňků nebo ne. Jediným problém může být jejich cenová náročnost a případné pojídání více prášků  Ale myslím, že je to stále malá daň za ten pocit, když vám to pomůže k vašim cílům a snům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno