Význam vitamínu C pro naše tělo

Vitamín C je pro naše tělo nezbytný. Zasahuje totiž do řady životních pochodů. Je nutný pro udržení dobrého zdravotního stavu. Zvláště v těchto dnech, kdy se na nás ze všech stran valí informace o přicházejících chřipkových epidemiích, je vitamín C skvělým pomocníkem.

Chrání totiž při epidemiích chřipky a působí preventivně proti vzniku virových a bakteriálních infekcí. To, že se často stresujem, našemu zdraví také vůbec neprospívá. V podzimních dnech, kdy je sychravé počasí, ráno vstáváme ještě za tmy a večer se z práce a ze škol vracíme opět za tmy, už nám stačí jen málo k tomu, abychom propadli těm neblaze známým stresům. I zde nám může pravidelné užívání tohoto vitamínu pomoci. Účinně nám pomáhá každodenní stres překonat. Vitamín C také chrání cévy a snižuje krevní tlak. Urychluje hojení ran, zmírňuje bolesti kloubů a svalů. Podporuje také vstřebávání železa. Známé o něm je také to, že stimuluje tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí, zubů a chrupavek a také podporuje růst a odstraňuje volné radikály. Doporučená denní dávka tohoto vitamínu je 75 mg.

Jen málokdo neví, že vitamínem C se nelze předávkovat, pokud se totiž v těle nachází větší množství tohoto vitamínu než naše tělo ve skutečnosti potřebuje, pak ho samo tělo ze sebe vyloučí. To znamená, že si nikdy nemusíte obávat velkého přísunu vitamínu C. Přesněji řečeno, tělo si nevytváří žádné zásoby tohoto vitamínu a jeho přebytek naopak ledvinami vyloučí. Jeho zvýšené dávky by měli užívat předčasně narození novorozenci, těhotné a kojící ženy, osoby pracující v infekčním nebo stresovém prostředí. Kuřákům se doporučuje dvojnásobná denní dávka. Pokud se vám zvýšila kazivost zubů, jste neodolní proti infekcím, trpíte zvýšenou únavou a žaludečními problémy, pak je dost možné, že trpíte nedostatkem vitamínu C.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno