Wairoa: Maorské město s majákem bez moře

Wairoa je nevelké město na severním pobřeží Hawke’s Bay. Protože se jím projíždí při cestě na severovýchod, turisté v něm obvykle zastaví. Zastávka se většinou změní v příjemné překvapení. Městečko se silnou maorskou populací má co nabídnout a plánovaná půlhodinová zastávka se obvykle protáhne. Wairoa leží asi 120 kilometrů severovýchodně od Napieru a asi 90 kilometrů jihozápadně od Gisborne.

Městečko Wairoa nelze minout

Wairoa je město a okres na Severním ostrově Nového Zélandu. Je to nejsevernější město v oblasti Hawkeovy zátoky, nachází se na jejím severním pobřeží u ústí řeky Wairoa, západně od poloostrova Mahia.

  • Souřadnice: 39 ° 02’S 177 ° 22’E.

Wairoa se nachází na silnici SH2, která vede do Gisborne na severovýchodě a do Napieru na jihozápad. Město leží na železniční trati do Gisborne, ačkoliv osobní doprava přestala být provozována v roce 1988 po cyklonu Bola.

Nejmaorštější město

Wairoa je „nejmaorštější“ město, asi 62.29% jeho obyvatel se hlásí k maorskému etniku. I název města je maorský, jeho význam je „dlouhá voda“, odkazující na délku klidné řeky, která protéká městem. Wairoa byla původně malá maorská osada. Patřila k ní rybářská stanice a obchodní místo, kde se převážně obchodovalo s lnem. Tak osada bohatla, přitahovala další obyvatele a rostla. Během novozélandských válek město získalo na významu, v té době zde sídlila vojenská posádka.

V roce 1990 Wairoa vyhrála novozélandské finále soutěže Top Town. V roce 2001 se okres pustil do ambiciózního programu přilákat nový high-tech průmysl ve snaze zvrátit postupný úbytek obyvatel. Zvýšený důraz na hospodářský rozvoj (zaměřený zejména na podporu diverzifikace zemědělství, ekoturistiky, digitální tvůrčí průmysl a nové technologie) navrátilo regionu obyvatele a vedlo ke stále pozitivnějšímu komunitnímu pohledu na budoucnost okresu.

Wairoa kulturní

  • Wairoa nabízí zajímavé příležitostí ke vzdělání, protože má širokou škálu škol specializujících se na maorskou kulturu nebo na katolické náboženství.
  • Od roku 2005 je Wairoa hostitelem každoročního Wairoa Māori filmového festivalu, novozélandské premiéry maorského a domorodého filmového festivalu, který hostí filmaře z celého světa.
  • V roce 2015 se festival začal pořádat částečně v revitalizovaném divadle Gaiety Theatre, které je vybaveno jedním z nejpokročilejších divadelních zvukových systémů na světě.

Symbol města: Maják bez moře

Návštěvníky hned na vjezdu do města zaujme atribut města –  maják. Stojí ovšem vedle mostu na State Highway 2. Není to řádná atrapa, ale skutečný maják, která od roku 1878 svítil na poloostrově Māhia. V roce 1955 byl nahrazen plně elektrifikovanou věží a měl být zlikvidován.“Zachránil“ jej tehdejší starosta Wairoa, který viděl v majáku přínos pro turismus. Maják byl přestěhován a stal se symbolem města.

Procházka podél řeky

Říční město si lze nejlépe prohlédnout po cestě podél řeky. Procházka potrvá asi 90 minut a začíná u majáku.

Wairoa muzeum se nachází Marine Parade. Je překvapivé, kolik exponátů bylo umístěno do tohoto městského muzea – podivuhodné artefakty z maorských a evropských dějin v oblasti Wairoa, fosílie a další památky přírodní památky.

  • Muzeum Wairoa je otevřeno od pondělí do pátku od 10 do 16 hodin, v sobotu od 10 do 12 hodn. Vstupné se dává formou peněžního daru.

Nákupy pro každou kapsu

Na hlavní třídě je soustředěno množství obchodů: galerie s užitným i dekorativním uměním, starožitnosti, butiky a obchody s maorskými předměty, ale i dolarové second handy pro celou rodinu…

Okolí Wairoa

Nedaleko Wairoa (po státní silnici 38 na sever) leží jezero Waikaremoana (v Te Urewera). Je známé svými vodopády, největší plochou původního deštného pralesa. Kolem jezera jsou upraveny procházkové okruhy.

Asi 40 kilometrů po státní silnici 2 se  nachází relaxační místo Morere. Uprostřed palmového lesa jsou zřízeny minerální horké bazény plněné vodou z místního horkého pramene. Moren Hot Springs Scenic Reserve je báječným místem pro procházky buší a zážitky z horkých bazénů.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno