Domů Cestování Nový Zéland Wellington: Národní muzeum Te Papa Tongarewa

Wellington: Národní muzeum Te Papa Tongarewa

Te Papa Tongarewa  je národní muzeum Nového Zélandu, v kterém se návštěvník dozví vše o nejstarší i novodobé historii země. Muzeum využívá nejmodernějších demonstrační interaktivních metod a zaujme návštěvníky všeho věku. Te Papa Tongarewa se nachází ve Wellingtonu, vstupné je zdarma. Součástí Te Papa Tongarewa je scénická výstava věnovaná bitvě u Gallipoli, kde jsou mimo jiné k vidění obří plastiky vojenských scén z dílny Richarda Taylora a společnosti Weta Workshop.

Te Papa Tongarewa, Naše místo

Muzeum Nového Zélandu Te Papa Tongarewa (překládá se jako “Naše místo“) bylo postaveno v roce 1998 a ročně je navštíví až jeden a půl milionu lidí. Nejsou to jen cizinci nebo příležitostní návštěvníci z jiných míst NZ. Do Te Papa Tongarewa denně míří školní kolektivy, slouží jako místo setkávání a společného kulturního prožitku obyvatel Wellingtonu.

 • Vstupné do muzea je zdarma, jen koná-li se v některém ze sálů příležitostná výstava, je vstup na ni zpoplatněn.

Muzeum na břehu zátoky

Hlavní budova Te Papa se nachází na nábřeží zátoky ve Wellingtonu. Uvnitř budovy je šest pater výstavních sálů, kaváren a obchodů s uměleckými a dárkovými předměty s tématikou kultury a prostředí Nového Zélandu.

 • Součástí muzea jsou i venkovní plochy s umělými jeskyněmi, domorodými keři a mokřady.
 • Druhá budova v ulici Tory Street je vědeckovýzkumným zařízením a skladovacím prostorem a není přístupná veřejnosti.

Ochrana před zemětřesením

Te Papa je návrhem Jasmax Architects. Realizace stála při otevření v roce 1998 tři sta milionů NZ dolarů.

Posílení budovy pro případ zemětřesení bylo dosaženo pomocí technologie izolace základny vyvinuté na Novém Zélandu – v podstatě usazení celé budovy na podpěrách vyrobených z olova, oceli a gumy, které zpomalují účinek případného zemětřesení.

Charakteristika muzea

Muzeum provozuje rada jmenovaná ministrem umění, kultury a dědictví. Te Papa je charakteristické kombinací:

 • dlouhodobých expozic kulturních objektů,
 • praktických a interaktivních stálých výstav,
 • kulturních prostor
 • a putovních výstav.

Dlouhodobé výstavy kulturních objektů se zaměřují na novozélandskou historii,  kulturu Maorů a přirozený svět Nového Zélandu.

Praktické a interaktivní výstavy se zaměřují na zapojení zvláště mladých návštěvníků a zahrnují vnitřní i venkovní prostory postavené a zasazené za tímto účelem.

Expozice bitvy u Gallipoli

Součástí muzea je expozice historické bitvy u Gallipoli. Bitva se udála v rámci první světové války. Šlo o kontrolu strategicky důležitého Dardanelského průlivu, tedy o přístup k Marmarskému moři a tím i o možnost napadnout tehdejší hlavní město Istanbul.

 • Bitva se udála v době mezi únorem 1915 a lednem 1916.
 • Mimo britských a francouzských spojeneckých jednotek se jí účastnily i kontingenty z Indie, Austrálie a Nového Zélandu o celkové síle kolem 16 divizí.
 • Na Gallipoli přišlo o život celkem 2 779 Novozélanďanů a mnoho dalších bylo navždy zmrzačeno.

Expozice z „dílny“ jednoho z tvůrců Pána prstenů

Průlomová výstava vypráví příběh očima a slovy osmi obyčejných vojáků Nového Zélandu, kteří se ocitli ve výjimečných podmínkách. Na expozici se podílela společnost Weta Workshop a sir Richard Taylor.*

 • Diváka hned při vstupu do expozice uvede v úžas plastika vojáka ve 2,4 krát zvětšené lidské velikosti, vytvořená do těch nejmenších detailů. Takové výjevy celou expozici provázejí. Zhotovení obřích soch trvalo 24 000 hodin a bezpočet hodin bylo věnováno zkoumání jejich bohaté historie.
 • Špičková technologie byla také použita k vytváření trojrozměrných map a projekcí, miniatur, modelů, dioramat a řady interaktivních zážitků, které oživují novozélandský příběh Gallipoli.

Národní úcta k válečným hrdinům

Novozélanďané jsou stále hrdi na svou válečnou historii a na účast v obou světových válkách. Zájem je nepředstíraný. V této úctě jsou vychovávány děti doma i ve školách.

*Sir Richard Leslie Taylor (narozený 1960) je zakladatel, kreativní ředitel a vedoucí New Zealand Film světoznámé firmy Weta Workshop. Richard Taylor a jeho společnost vytvořili všechny rekvizity, kostýmy, protetiku, miniatury a zbraně pro Jacksonovu epickou filmovou trilogii Pán prstenů.

Foto: (jez)

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno