Domů Pěší turistika Z Jihlavy pěšky do Třebíče, do málo známé perly Horácka

Z Jihlavy pěšky do Třebíče, do málo známé perly Horácka

Co se ví o Třebíči? Dobrý hokej, nějaké památky, snad židovské? Není tam něco ze seznamu UNESCO? Jo, a ještě nějaký herec, možná Donutil? O Třebíči se toho v Čechách opravdu ví žalostně málo. Jedno z nejzajímavějších měst Horácka přitom dělá čest celé republice. Pěší výlet do Třebíče lze naplánovat na tři dny. Pak ujdeme 45 kilometrů, prohlédneme si město a můžeme jet domů. Nebo se v Třebíči zdržíme a prožijeme krátkou dovolenou naplněnou aktivními zážitky. Do Třebíče je možno vydat se v kteroukoliv roční dobu.

Město Třebíč

Proč jezdit vlakem, když můžeme pěšky?

Výlet do Třebíče začne v Jihlavě. Mezi těmito městy vede trať, ale my chceme jít pěšky, protože nás to baví. Kdo má méně času, může z téhož zábavného důvodu jet z Jihlavy na kole. Pěšáci i cyklisté pojedou po cestě vedoucí právě podél železniční trati, ale zároveň i podél řeky Jihlavy.

Cesta je nenáročná, nejsou na ní žádné výškové rozdíly. Příroda kolem řeky je zajímavá v kteroukoliv roční dobu. A krom toho – kdyby se cestou „cokoliv“ přihodilo, je možno dojít ve směru s k nejbližší železniční zastávce a do Třebíče se i s kolem svézt vlakem. Z Jihlavy do Třebíče to je asi 40 kilometrů.

Třebíčsko, Luka nad Jihlavou

Z Jihlavy po červené

V Jihlavě nastoupíme  na červenou turistickou značku, která vyvede za město východním směrem po proudu řeky Jihlavy.

Projdeme/projedeme Malým Beranovem. Cestu zpříjemňuje podívaná na různá malá vodní dílka (k užitku i pro radost). Cílem prvního úseku je městečko Luka nad Jihlavou. Je možno se zde občerstvit.

Řeka Jihlava na jaře

Nocleh v Bransouzích

Přes Přímělkov se dostaneme do Dolního Smrčného, kde je odbočka k hradu Rokštejnu. Po prohlídce je třeba vrátit se na značku.

Dojdeme do obce se podivným názvem Bransouze. V nohách máme asi dvacet kilometrů, a to by mohlo stačit. Pro cyklisty to nic neznamená, tak pokračují dál. V Bransouzích je možno ubytovat se na koupališti, a nebo kdekoliv na příhodném místě vlevo od řeky (stan nebo bivak).

Trebičsko, Čichov

Druhá část pěšího pochodu

Druhý den se na nocležišti nijak nezdržujeme a pokračujeme do Čichova a Přibyslavic. Turistická značka míjí Okříšky, takže jestli se v nich chceme občerstvit nebo se podívat na zámek, musíme značku opustit a pohybovat se po silnici. Není obtížné se na značku vrátit, přinejhorším ji určitě natrefíme v obci Petrovice. Přes Červený a Padrtův mlýn nás zavede až do Třebíče.

Informační centrum v Třebíči

V „ičku“ vědí, znají, poradí

Ze všeho nejdřív je vhodné v Třebíči navštívit informační centrum na náměstí. Turista tam získá informace a dostane mapky všech městských a okolních zajímavostí (včetně památek UNESCO). Pracovníci „ička“ pomohou sehnat ubytování, pakliže si je turista nezajistil on-line nebo jinak předem.

Třebíč nabízí možnosti ubytování ve všech cenových skupinách – záleží na nárocích turistů a jejich kapse. Je možno sehnat zde i velmi levné a slušné ubytování v turistické třídě. A ubytovat se v Třebíči stojí za to, protože město nelze prohlédnout si za jeden den.

Trebíč, památka UNESCO, románsko-gotická bazilika svatého Prokopa.

Památky UNESCO

V roce 2003 byly na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO (World Cultural and Natural Heritage) zapsány tři zachovalé a významné historické třebíčské celky:

  1. Židovská čtvrť,
  2. židovský hřbitov
  3. a románsko-gotická bazilika svatého Prokopa.

Prohlídka každé z nich vyřaduje několik hodin času.

Železniční most nad Libušiným údolím v Třebíči

Prohlídka města

Třebíč má asi 36 tisíc obyvatel. Město má prastarou historii. Snad všechny stavební a umělecké styly v ní zanechaly stopu. Při procházce městem udivují:

  • kostely mnoha vyznání včetně pravoslavného,
  • staré paláce,
  • ale i funkcionalistické stavby.
  • Unikátní jsou rovněž stavební komplexy  – například říční lázně navržené architektem Bouslavem Fuchsem.
  • Technickou památkou je železniční most nad Libušiným údolím v Třebíči, místními zvaný „most sebevrahů“.
Třebíč, symbol města. Mlýn, kterému se ve městě říká Větrník, byl postaven v roce 1836.

Kde se vzal, tu se vzal mlýn

Asi nikdo nečeká, že na něj uvnitř města „vykoukne“ bíle omítnutá zděná stavba větrného mlýna. Mlýn dříve sloužil na úpravu třísla pro koželužnu. Dnes už nepracuje, ale je neoficiálním symbolem města. Mlýn, kterému se ve městě říká Větrník, byl postaven v roce 1836. Jeho dnešní podoba přibližně odpovídá původnímu vzhledu. Větrník není přístupný návštěvám.

ZONka přežila

Znáte Zonku? V některých moravských regionech je „zonka“ dokonce obecné označení jakékoliv limonády. Značka ZON (Zdravotní Osvěžující Nápoje) má historické i současné sídlo v Třebíči. Přírodně ochucené limonády se zde vyrábějí od roku 1879. Značka ZON je registrovanou ochrannou známkou.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Výlety okolo Třebíče

Třebíč je možno zvolit si na základnu pro několikadenní dovolenou, při níž budeme pěšky nebo na kole poznávat tuto část Horácka. Z Třebíče je možno vydávat se hvězdicovitě na místa, která známe podle jména, ale neumíme je třeba „tak nějak zařadit“.

  • Babice. Místo, které se objevilo v seriálu Major Zeman (Případ Babice). V roce 1951 zde bylo zavražděno několik komunistických funkcionářů. Případ posloužil komunistům k likvidaci a uvěznění mnoha jim nepohodlných lidí.
  • Budišov. Renesanční zámek se zoologickou expozicí.
  • Cyklistika v mírně zvlněném kraji.
  • Dalešice. Pivovar, kde Jiří Menzel natáčel Hrabalovy Postřižiny. Pivovar dobře zužitkoval popularitu získanou filmem a postupem let se stal příjemným turistickým centrem nabízejícím spojení kultury, pivovarnictví a pohostinství. Prohlídky pivovaru s ochutnávkami.
  • Koupánání mnoha rybnících.
  • Kralice, tiskárna, památník Buble kralické.
  • Moravské Budějovice (město a zámek).
  • Náměšť nad Oslavou – zámek, vojenská letecká základna (= vojenská letadla a vrtulníky ve vzduchu).
  • Vodní dílo Dalešice
  • Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou (jedna z nejmonumentálnějších staveb baroka na našem území. Hudební festivaly.)

Foto: Snímek Jaroměřic (pixabay.com), ostatní fotky (jez)

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno