Domů Pěší turistika Morava Ze Strážnice do Hodonína. Přes Plže a Skalicu

Ze Strážnice do Hodonína. Přes Plže a Skalicu

Krajem, který doslova dýchá folklorem, povede pěší výlet ze Strážnice do Hodonína. Na túře s „odskokem“ na Slovensko sice nečekají žádné výškové rozdíly, ale i tak je určena pro zdatné dálkové chodce. Měří skoro třicet kilometrů. Lze ji ovšem rozdělit do dvou dnů. Možná by to v některých individuálních případech mělo i opodstatnění. Po cestě totiž „číhá“ jedno nebezpečí zdržení. Víc v textu.

Strážnicko, Petrov

Poutníkům „hrozí“ zdržení

Při pobytu na Strážnicku lze uskutečnit velmi zajímavý výlet. Povede ze Strážnice přes slovenskou Skalicu do Hodonína. Nástrahou, která by mohla být důvodem rozložení výletů do dvou, respektive jednoho a půl dne, jsou vinné sklípky Plže u obce Petrov. Tam se dá předpokládat zastávka, která se – hlavně o víkendu – může protáhnout. V tom případě mohou poutníci v Petrově přespat – bivak nebo penzion, podle počasí a osobního založení.

Obě cesty vedou do Petrova

Ze Strážnice do Petrova to je jen čtyři a půl,  anebo pět kilometrů.

  1. Turisté se mohou vydat delší cestou po modré turistické značce. Ta vede podél Baťova kanálu a přivede k petrovskému přístavišti.
  2. Anebo zvolí méně pěknou cestu po málo frekventované silnici. Dojdou ke Skalické bráně a tam odbočí vlevo, přejdou železniční trať a odbočí vpravo. Silnice je dovede do Petrova.
Petrov,vinné sklípky Plže

Plže, památková rezervace plná vína

Důvodem zastávky v Petrově jsou rustikální, zemí zakryté vinné sklípky. „Památková rezervace lidové architektury – Plže je chloubou obce Petrov. V areálu je okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. století. Sklepy budovali sami vinaři. Vinné sklepy vytvářejí ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. Areál je hojně navštěvován turisty a rozvíjí se zde výrazně vinařská turistika,“ uvádí se na oficiálních stránkách areálu. „Po celý rok je přístupný veřejnosti. Během léta bývá ihned na začátku rezervace otevřena vinotéka, kde může turista ochutnat místní vína. V areálu vybudovala obec v roce 2005 veřejné sociální zařízení. Během letních měsíců zde bývá mnoho kulturních akcí.“

Plže jsou připomínány již v 15. a posléze v 16. a 17.století, kdy obyvatelé, v souvislosti s válečnými událostmi, hledali úkryt právě v těchto „plžoch“, sklepech vyhloubených v poddajné žluté hlíně, zpevněné kamennou valenou klenbou „kvelbenín“. Petrovské Plže náleží k typu sklepů zahloubených ve břehu bez nadzemní části. Šířka sklepa se většinou pohybuje kolem tří metrů, délka dosahuje patnácti, výjimečně i více metrů. Ministerstvo kultury vydalo v září 1983 výnos o prohlášení souboru lidových staveb, vinných sklepů v Petrově-Plžích, za státní památkovou rezervaci.

Majitelé sklípku ochotně prodají své víno. Je možnost ochutnávky. Ale i za tu se platí, není to tak, že by se turisté zadarmo napili, prohlédli sklípek, a šli dál. V případě, že se turisté zdrží třeba na nějakou taneční zábavu, mohou přespat v blízkosti sportovního hřiště. Výhodou jsou již připomínané veřejné toalety (zdarma). U tanečního parketu bývají i stánky s jídlem.

Skalica, Slovensko

Skalica: Bohatá metropole Záhoří

Z Petrova cesta pokračuje do Skalice, což je historické město asi dva kilometry od česko-slovenské hranice. Na Slovenské straně. Od roku 1372 uherské svobodné královské město, kdysi jedno z největších a nejvýznamnějších měst na dnešním Slovensku.  V roce 2005 se město stalo sídlem Středoevropské vysoké školy v Skalici. Skalice je srdcem tak zvaného Záhoří (Záhorie). Město má turistům co ukázat.

Skalica, dům autora Dušana Jurkoviče
  • Rotunda sv. Jiří, románská stavba, asi z počátku 13. století. , později přestavěna. Součást bývalého městského opevnění; v bezprostřední blízkosti leží židovský hřbitov ze 17. století a přímo naproti klasicistní kalvárie
  • Kostelík sv. Alžběty z roku 1414, nejstarší původní stavba ve městě.
  • Františkánský kostel Panny Marie Sedmibolestné s klášterem – původem z 15. století
  • Farní kostel sv. Michaela – gotický kostel ze 14. století
  • Jezuitský kostel sv. Františka Xaverského s kolejí.Uvnitř je největší oltářní obraz na Slovensku.
  • Kostel a klášter Milosrdných bratří, postaven v letech 1648 – 1652
  • Paulínský kostel a klášter, postaven v letech 1714 – 1720
  • Evangelický (luteránský) kostel – klasicistní stavba tolerančního sboru s věží podle projektu Dušana Jurkoviče (1938)
  • Dům kultury, 1905, dříve Spolkový dům, secesní stavba Dušana Jurkoviče, sídlo Záhorského muzea
  • Městské hradby – dochováno několik úseků opevnění (počátek stavby 1372).

Ve městě je bankomat, takže není problém s eury.

Rybník za Skalicou

Cesta jako když střihne

Ze Skalice se vyjde po žluté turistické, která vede k vodní ploše za městě. Cesta plochu ze severovýchodu na severozápad obejde (kryje se s cyklistickou stezkou). Mezi poli vede žlutá značka k rozcestníku Perunská lúka, Hradza Moravy. Odbočí se vlevo (na cestu po oné hrázi) a ta přímou linkou dovede až k mostu přes Moravu. Tam turisté přestoupí na zelenou turistickou, která je dovede až do Hodonína.

V Hodoníně je možno se ubytovat, kolem Hodonína je možnost skromných bivaků, a třetí možnost je sednout na vlak, a v případě potřeby se vrátit do Strážnice.

Hodonín

Výlet potřebuje plánovaní předem. Záleží na časových možnostech. Výlet ze Strážnice do Hodonína je pokračováním pěších túr:

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno