Zánět čelistního kloubu

Zažili jste už někdy bolest čelistního kloubu? Pokud ano, tak nám dáte jistě za pravdu, že otravnější zdravotní neduh snad není. Jakmile je totiž bolest lokalizována na hlavě, člověk se celý den soustředí pouze na ní. Někdy zabere prášek proti bolesti, jindy vám nepomohou ani dva. Navíc bolest čelistního kloubu znamená obrovské komplikace pro každodenní život. Nemocného bolí mluvit, spát na boku, kousat a někdy ani nemůže pořádně rozevřít pusu a je odkázán na stravu pomocí brčka. Jaká onemocnění vám mohou bolest čelistního kloubu způsobit? Na to se mimo jiné podíváme na následujících řádcích.

Nejčastější příčiny

Nejprve tu pro vás máme výčet zdravotních problémů spojených s čelistním kloubem, které se mezi pacienty objevují nejvíce:

·         artritida čelistního kloubuMuž, kterého bolí čelistní kloub

·         zánět spojený s bolestí zubů nebo ucha

·         artróza čelistního kloubu

·         vymknutí čelistního kloubu

·         úraz nebo nadměrné namáhání kloubu

·         onemocnění žvýkacích svalů – extrakapsulární onemocnění

·         srůsty a různé výrůstky v oblasti žvýkacího kloubu

Rádi bychom se blíže podívali na bolest čelistního kloubu způsobenou záněty v přilehlých částech těla – uši, zuby. Těm se dá totiž snadno předcházet. Zánět ucha je nepříjemný sám o sobě a v drtivé většině případů nepřejde bez léčby. Někteří lidé se ho snaží léčit alespoň kapičkami z lékárny nebo ušními svícemi, pokud je však rozjetý, zastaví ho jedině cílená antibiotika. Necháte-li ho se dále rozšiřovat po tkáních, budete mít nakonec polovinu hlavy v jednom ohni. Včasným zákrokem (návštěvou URL) tomu všemu snadno předejdete.

O něco složitější to je s bolestí zubů. Nemáme na mysli ani tak kazy, jako všemi obávané a nesnášené zuby moudrosti. Znáte to, probouzejí se v ty nejnevhodnější životní situace. Před svatbou, před maturitou, v těhotenství a častokrát se klubou i několik let.

Lidé se jejich vytrhnutí bojí a tak přecházejí i velmi bolestivé stavy. Jenže když zub nemá kam jít (roste pod kostí nebo se do pusy nevejde) začne se zlobit. Objeví se zánět a je po legraci. Takový zánět pak nemá daleko k čelistnímu kloubu, který zablokuje. Prevencí je pouze vytrhnutí zavčasu.

První pomoc

Jestliže se jedná o bolest spojenou se zánětem zubů nebo kloubu samotného, úrazem či nadměrnou námahou, doporučujeme volit léčbu chladem. Přiložte si na postižené místo chladící polštářek zabalený do kapesníku nebo utěrky (pleť na obličeji je citlivá na přílišný chlad). Nechte ho tam co nejdéle a poté se vyhýbejte teplé sprše a pobytu ve vaně, sauně nebo páře. Můžete si vzít i prášek na bolest (např. Ibalgin, který má i protizánětlivé účinky).

Návštěvě lékaře nebo zubaře se však s největší pravděpodobností nevyhnete. Speciálně bolest zubů se vám dříve či později vrátí, většinou ještě horší než předtím. V ostatních případech se bez lékařské konzultace nikam nepohnete. Jedná se totiž o závažnější a komplexnější potíže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno