Domů Zdraví Záněty Zánět hlasivek

Zánět hlasivek

Zánět hlasivek je onemocnění virového původu. Nejčastěji se projevuje výrazným chrapotem, kašlem, pocitem sucha a pálení v krku. Zánět hlasivek je zpravidla spojen se zánětem hrtanu – laryngitidou.

Ačkoliv hovoříme o zánětu hlasivek, vhodnější by bylo hovořit o laryngitidě, tj. zánětu hrtanu. Hrtan je totiž tvořen soustavou chrupavek a vazivových membrán. Obsahuje také právě hlasivky, což jsou hlasové vazy, spojené s chrupavkami. Existuje několik druhů zánětu hrtanu, některé typy úzce souvisí právě s hlasivkami a vznikem zánětu v jejich okolí. Tento zánět je původu virového, přičemž se může následně zhoršovat působením bakterií v dýchacích cestách. Je třeba upozornit, že zánět hlasivek se jako samostatné onemocnění objevuje jen nezvykle. Často je totiž spojen s onemocněním horních nebo dolních dýchacích cest.

Zánět hlasivek a jeho příznaky

Jedním z hlavních a také nejvýraznějších a nejnepříjemnějších příznaků tohoto onemocnění je chrapot. Chrapot omezuje postiženého v mluvení, podle stádia onemocnění může chrapot jen zhoršovat produkci řeči, ale také celkově promluvu znemožňovat. Samotné mluvení bývá bolestivé a spojuje se s vykašláváním hlenu. Doprovodnými příznaky jsou  kašel, pocit sucha v ústech nebo pálení v krku.

Způsob léčby

Zánět hlasivek je vcelku obvyklé onemocnění a léčba se zpravidla obchází bez komplikací. Pokud chrapot neustoupí do několika dnů, je nezbytné navštívit obvodního lékaře či specialistu na ORL. Vzhledem k tomu, že původcem onemocnění jsou viry, použití antibiotik není úspěšné a proto se zpravidla nepředepisují. Výjimku tvoří zpěváci a profesionální uživatelé svého hlasu, kdy hrozí zvýšené riziko osídlení hrtanu bakteriemi. Předepisují se léky na suchý kašel a na rozpouštění hlenu. Objevit se však mohou i akutní stavy laryngitidy, kdy musí být nemocný přesunut na lůžkové zdravotnické oddělení a být pod kontrolou lékařů. Podcenění léčby může mít za následek dlouhodobý problém s hlasem a řečí.

Zánět hlasivek – podpora léčby

Pokud se chcete chrapotu a dalších příznaků zánětu hlasivek zbavit co nejdříve, můžete si léčbu usnadnit svépomocí. Důležitý je především hlasový klid. Aby se hlasivky mohly snadno zregenerovat, musí být v klidu. Pacienti by se rozhodně měli vyhnout kouření, které zánět jen komplikuje. Pobyt ve vlhkém a teplém prostředí rozhodně pomůže, stejně jako popíjený teplých nápojů, čajů proti chrapotu. Pomoci mohou i obklady na krk.

Zánět hlasivek patří k nepříjemným onemocněním, které komplikují běžný provoz především lidem, kteří musí hodně, často a kvalitně mluvit. Je ale třeba si uvědomit, že při zánětu je opravdu důležitý hlasový klid. Nevyplatí se tak snaha tuto nemoc „zvládnout“ bez léčby, klidu a odpočinku.

1 komentář

  1. nedomykavost hlasivek ale neví cviky na orl mě odbyla at přijdu za rok.Po zákroku monitorování do jícnu my poškodili hlasivku. Prosila bych radu jaké cviky mám cvičit děkuji svatka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno