Zánět šlach (tendinitida) je velmi bolestivý a nepříjemný stav. Postihuje jak sportovně aktivní jedince, tak i ty, kteří se pohybu pravidelně nevěnují. Často není možné odhalit jeho přesnou příčinu, obvykle se však jedná o následek nadměrného přetěžení, nebo projev nějakého onemocnění.
Šlacha (tendo) je poslední částí svalu, tvoří ji svazky kolagenu sbíhající se v tenká a silnější vlákna. Jedná se tedy o úpon, jehož hlavní úlohou je fixovat sval – zpravidla ke kosti. Jestliže dojde k zanícení šlachy, je to v důsledku porušení rovnováhy, tedy poškození tkání. Při zánětu a po jeho doléčení se tato poškození napravují. Nejčastěji lze rozlišit hnisavý (způsobený bakteriemi nacházejícími se jinde v tělu a na danou šlachu tak přešly z okolí) a revmatický zánět šlach (podobá se revmatické artritidě, jde o následek nákazy, kterou způsobují streptokoky).
Nejčastější příčiny
Jak již bylo uvedeno, k zánětu šlachy dochází ve chvílích, kdy je noha vystavena přetěžování nebo nevhodnou technikou nějakého konkrétního pohybu. Někdy může vzniknout i jako důsledek absence strečinku a protažení svalů před aktivitou, případně při náhlé a prudké změně pohybu. Případně je samostatným projevem jiné nemoci. U nohou se zánět šlach týká především kotníku, lýtka či kolena.
Příznaky
Obvykle se zánět šlach nevyskytne jen tak a lze vypozorovat jeho postupné projevy. Místo, kde vzniká, je zpočátku citlivé na dotyk a může i svědit. Později se přidává zčervenání, otok, bolest (při pohybu, pro který je postižená šlacha zapotřebí). Dané místo je také teplejší oproti zbytku těla.
Léčba
Základem úspěšné léčby je fixace poškozené šlachy obvazem či ortézou, někdy se aplikuje i sádra. Nedochází-li k dráždění šlachy pohybem, může zánět rychleji ustupovat a tkáň regenerovat. Lze také využívat chladivé gely a masti proti zánětu. Jestliže je šlacha natolik poškozena, že je vyloučena její plnohodnotná obnova přirozeným způsobem, přistupuje se k chirurgickému odstranění nejvíce postižené části. Po vyléčení zánětu je v každém případě doporučováno rehabilitovat.
Možnosti prevence zánětu
Vhodnými návyky je možné se zánětu vyvarovat. Hlavní je dostatečný odpočinek mezi jednotlivými sportovními aktivitami, případně během dlouhé fyzické námahy. Pomáhá také protahování a nejrůznější strečinkové cviky, které prokrví ztuhlé svaly (typicky při dlouhém sezení nebo stání v práci). Před aktivitou pak nezapomínejte na dostatečné zahřátí celého těla se zaměřením na ty svalové skupiny, které budou nejvíce využívány. A pokud s nějakým sportem začínáte, navyšujte si zátěž postupně s ohledem na vaše reálné možnosti. Nezbytností je samozřejmě také dodržování zdravého životního stylu v obecné rovině. Tedy mít vyvážený a racionální jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny, pravidelný režim a dostatek spánku.