Zánět vedlejších nosních dutin je zpravidla infekční onemocnění, doprovázené rýmou. Jaké jsou příznaky tohoto onemocnění, jak probíhá diagnostika a léčba?
Zánět vedlejších nosních dutin, jednoslovně označovaný jako sinusitida, je velmi nepříjemně zánětlivé onemocnění infekčního původu. Zánět vedlejších nosních dutin obvykle vzniká infekcí, která přestoupila ze sliznice nosu přímo do dutiny. Jde o tzv. rinogenní cestu infekce. Infekčně však může ojediněle přestoupit i jinými cestami, např. z kořenového kanálku zubu nebo z krve. Je třeba odlišovat akutní sinustidu od chronické sinustidy. U obou typů jsou pak trochu odlišné příznaky i následná léčba.
Vedlejší nosní dutiny
Vedlejší, paranasální nosní dutiny se nachází v lebce, konkrétně za obočím a tvářemi. Vytváření vzduchem naplněné prostory a jsou párové, nachází se tedy na pravé i levé části lebky. A proč vlastně takové prázdné, vzduchem naplněné prostory v lebce máme? Jejich hlavním úkolem je odlehčit kosti lebky a zajistit kvalitní odezvu hlasu. V případě zánětu však dochází k nepříjemným bolestem, rýmě a dalším projevův. Zánět vedlejších nosních dutin vyžaduje léčbu.
Projevy zánětu
Pokud vás bolí hlava a současně cítíte tupou bolest v obličeji, ve tvářích či v okolí obočí, může jít právě o zánět vedlejších nosních dutin. Projevuje se také silnou rýmou, nepříjemným tlakem v uších a také v celkovém oslabení smyslů, ať už chuťových či čichových. Poklepání nad oblast zánětů bývá velmi bolestivé. Rýma bývá velmi silná, hnisavá. Zánět vedlejších nosních dutin bývá velmi často doprovázen horečkou, obzvláště při onemocnění u dětí jsou horečky velmi silné. Onemocnění bývá doprovázené kašlem, nepříjemným zápachem z úst a bolestí v krku.
Léčba
Při zánětu vedlejších nosních dutin je důležité co nejdříve navštívit lékaře. Zánět se zpravidla léčí předepsáním antibiotik, které si se zánětem často poradí bez jakýchkoliv komplikací. Léčba může být doprovázena použitím kapek do nosu, které sníží otok nosní sliznice. Může se však stát, že léčba antibiotiky nezabere, hlen je poté nutné odstranit pomocí punkce. Lékař pak sekreci odebírá přímo z dutiny speciální jehlou a prostory proplachuje. Ve velmi závažných případech je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku. Ačkoliv se tedy tyto záněty vyskytují poměrně hojně, mohou být nebezpečné a je třeba je co nejdříve léčit.
Pokud vás trápí příznaky, podobné výše zmíněným, neváhejte a navštivte lékaře. Ten přítomnost zánětu vedlejších nosních dutin potvrdí či vyvrátí. A jak zánětu preventivně předcházet? Nejdůležitější je posílit imunitu a co nejdříve léčit i mírná nachlazení.