Bolest ucha, která nedá v noci spát, a horečka – to jsou hlavní příznaky zánětu středního ucha. Postihuje především děti, ale nevyhýbá se ani dospělým. Proč zánět středního ucha vzniká? Jaké jsou možnosti léčby a prevence? Proč je někdo k zánětu středního ucha více náchylný?
Lidské uchu je složitý a citlivý orgán. Při vzniku zánětu středního ucha hraje důležitou roli tzv. Eustachova trubice, která spojuje střední ucho s ušní dutinou a nosohltanem. Hlavní příčinou zánětu středního ucha je zpravidla infekce horních cest dýchacích, kdy nejsou hleny z nosohltanu odváděny ven a přes Eustachovu trubici se infekce dostane až do středního ucha.
Proč zánětem středního ucha trpí děti?
Vše je dáno především anatomií, kdy je Eustachova trubice stavěna jinak v dospělosti a jinak v dětském věku. Malé děti také bývá těžké přesvědčit, aby správně smrkaly a odváděly tak hlen ven. K dalším rizikovým faktorům vzniku zánětu středního ucha patří:
- alergie
- snížená imunita
- rozštěp
- zvětšené nosní mandle
- roční doba (v zimě se riziko zvyšuje)
Příznaky a léčba zánětu středního ucha
Nástup akutní formy zánětu středního ucha je rychlý. Objevuje se často v noci a doprovází ho nejen bolest v uchu a pocit zalehnutí ucha, ale také zvýšená teplota. Zánět středního ucha může doprovázet nevolnost nebo výtok z ucha. Léčba akutního zánětu je prováděna jednoduchým zákrokem – propíchnutím ušního bubínku. U některých pacientů se mohou záněty středního ucha opakovat a rozvinout se v tzv. chronickou formu, která se projevuje nikoli bolestí, ale zejména pocitem zalehnutého ucha, pálením a svěděním.
Z lidové medicíny
Podle našich babiček léčí zánět středního ucha česnek – stačí stroužek vložit do ucha. Lépe však fungují studené obklady, které je vhodné přikládat za ucho. Odtékání tekutiny ze středního ucha podpoříme také zvýšenou polohou hlavy při spaní. Podceňovat bychom neměli prevenci – důležité je posilování imunity, poctivé smrkání a dostatečné oblékání, které zabrání nachlazení.