Zánět ramenního kloubu

Ramenní kloub patří mezi naše velké klouby. Na rozdíl od kolenního, ho využívají každý den prakticky všichni. Správně fungující ramenní kloub je nutný pro školáka, učitele, zaměstnance v kanceláři nebo pro dělníka v továrně. Každý z vás by měl o své klouby pečovat a předcházet jejich poruchám a disfunkčním stavům. Dnes se zaměříme konkrétně na zánět ramenního kloubu. Povíme si něco o jeho příznacích, léčbě i prevenci.

Jak se zánět ramenního kloubu pozná?

Rameno může člověka bolet z mnoha důvodů. Často se jedná o skřípnutý nerv v krční páteři, vyhřezlou páteřníŽena drží muže v modro bílém tričku za bolavé ramenoploténku, artritidu a tak podobně. Navíc většina z těchto nemocí způsobuje bolest a omezuje pacientovu danou ruku v pohyblivosti, tak jako zánět. Zánětu ramene připadá však pouhých 11 % ze všech možných variant onemocnění.

Jaké jsou konkrétně jeho příznaky? Rameno bolí, v pozdních stádiích nemoci se připravte na skutečně intenzivní bolest. S tím je spojena i zhoršená hybnost celého kloubu a tím pádem i celé ruky.

Podíváte-li se podrobněji na postiženou ruku, bude vám oproti její sestře připadat bledá a oteklá. Rameno však nemusí být zarudlé ani horké.

Klasický vs. chronický zánět

Klasický zánět vzniká u osob každého věku i pohlaví. Většinou ho má za následek nadměrné a dlouhodobé přetěžování ramenního kloubu (návštěvníci posiloven, sportovci, pracovníci ve výrobních závodech). Přispět k tomu může i prochladnutí.

Na druhé straně tu máme chronický zánět. Ten se vyskytuje nejčastěji u starších osob, které prodělaly úraz nebo jsou z důvodu nemoci či stáří odkázány na lůžko. Chronická podoba nemoci postupuje mnohem pomaleji. Rameno bolí, je méně pohyblivé, ale jinak vypadá naprosto v pořádku (není oteklé, zarudlé a ruka není bledá).

Léčba zánětu ramenního kloubu

Nedělejte stejnou chybu, jako celá řada pacientů a nesnažte se tento neduh řešit bez lékařské pomoci. Lidé se totiž naučili chodit s bolavými zády, klouby a svaly k masérům, domácím léčitelům a chiropraktikům. Teprve až když jim tato léčba nepomáhá, obrací se (často s ještě horším zdravotním stavem) na lékaře.

Návštěva lékaře by pro vás měla být prioritní. Jednoduše mu popište podrobně své symptomy a nechte jeho, jakožto odborníka, posoudit váš zdravotní stav. Většinou vás odešle na další vyšetření (např. RTG). Vyloučí ostatní příčiny a pokud objeví zánět, začne s léčbou.

Kloub je pochopitelně nutné šetřit. Vhodné je mazání protizánětlivými mastmi nebo gely. V závislosti na stádium nemoci vám budou předepsány vhodné medikamenty. Chronický zánět ramene se léčí opětovným rozhýbáním pacienta pomocí rehabilitace.

Jako prevenci vám doporučujeme nepřetěžovat své tělo (máte přeci jenom jedno) a řídit se podle jeho signálů (neignorovat bolest).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno