Zánět zvukovodu: příznaky, léčba

Zánět zvukovodu je vedle zánětu středního ucha další bolestivé onemocnění, které naše uši postihuje. Příznaky přitom mohou být podobné jaké u zánětu středního ucha. Jak se zánět zvukovodu projevuje? Kdy a jak zahájit léčbu? Můžete si pomoci sami?

Zánět zvukovodu je způsoben viry nebo bakteriemi, které napadají vnější zvukovod. Příčinou vzniku infekce ve zvukovodu je ve většině případů ucpání zvukovodu ušním mazem. Prevence je přitom jednoduchá – pravidelné čištění uší.

Příznaky zánětu zvukovodu

Bolest ucha je hlavním příznakem zánětu zvukovodu. Často tuto nemoc proto zaměňujeme se zánětem středního ucha. Méně často se však setkáváme se zvýšenou teplotou. Objevuje se pocit zalehlého ucha a někdy mohou natékat také uzliny v okolí ucha.

Léčba zánětu? Vyčištění ucha!

Při zánětu zvukovodu bývá bolest úporná, proto nás pravděpodobně automaticky zavede k lékaři. Ten zvukovod vyčistí a vypláchne. Vyhodnotí také původ zánětu zvukovodu a jako další léčbu může předepsat antibiotické kapky (v případě, že je infekce způsobena bakteriemi), popřípadě antimykotika (pokud za zánětem stojí plíseň).

Co podporuje vznik zánětu zvukovodu?

Nejen nedostatečné čištění zvukovodu je rizikovým faktorem rozvoje zánětu. Vznik infekce v uchu ovlivňuje také prostředí, ve kterém se pohybujeme. Jde především o vlhké a prašné prostředí nebo koupání ve znečištěné vodě, což zvyšuje šance, že se nám do ucha dostane nečistota. Pozor bychom si měli dát také na používání různých kosmetických přípravků.

Jak správně čistit ucho?

Ucho je třeba čistit pravidelně (frekvence čištění zvukovodu je individuální) a důkladně. Nikdy však agresivně. Vhodné jsou čistící tyčinky, které dostaneme v lékárně nebo drogérii. Dbejte na to, abyste při čištění nepoškodili bubínek – vnější zvukovod čistěte pouze mělce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno