Zánět srdce: příznaky, léčba

Zánět srdeční svaloviny (myokarditida) je velmi závažným onemocněním nejen kvůli tomu, že postihuje nejdůležitější orgán v těle, ale také z důvodů velkého množství rozmanitých příznaků, kterými se projevuje. Někteří pacienti se tak potýkají s velkými až život ohrožujícími potížemi, jiní ani nemusí vědět, že zánět prodělali.

Jak vzniká zánět srdce

Obvyklou příčinou nemoci je výskyt virů v srdeční svalovině a jejich množení. Tělo se pak tyto záškodníky snaží z organismu odstranit a s pomocí imunity se brání. Výsledkem je vznik zánětu, který poškozuje buňky srdce. Buňky následně nedokážou pracovat správně a srdce není schopno přečerpávat krev.

Kromě virů mohou při vzniku onemocnění sehrávat roli také bakterie, houby, mykoplazmata a paraziti. O rozvoj se mohou zasadit také autoimunitní choroby, revmatická horečka nebo některé léky (zejména cytostatika).

Příznaky zánětu srdce

Se zánětem je spojována celá řada symptomů, níže uvádíme ty nejběžnější. Zpočátku je nemoc podobná například nachlazení či chřipce, postupně se přidávají již specifičtější problémy značící právě postižení srdce.
  • Zvýšená teplota
  • Únava
  • Slabost
  • Bolesti svalů a kloubů
  • Bolest na hrudi – bodavá nebo tupá, pocity tlaku či těžkosti v oblasti prsou
  • Pocity bušení srdce
  • Poruchy srdečního rytmu (arytmie)
  • Dušnost – následek hromadění krve v plicích
  • Otoky – především kolem kotníků

Léčba zánětu srdce

Léčba myokarditidy vyžaduje hospitalizaci pacienta v nemocnici na kardiologickém oddělení. Metody a postupy úzce souvisí se závažností, fází a projevy nemoci. Terapie některých lehčích forem choroby tak může být založena pouze na klidu na lůžku a podávání léků na podporu imunity, aby došlo k urychlení uzdravení z infekce. Proti bakteriím či mykoplazmatům bývají nasazována antibiotika. Jestliže dochází k poruchám rytmu, lze jej upravit užíváním antiarytmik nebo kardiostimulací pomocí speciálního přístroje. Lékaři mohou předepsat také léky na podporu srdeční činnosti.
Dále je nutné dodržet nejrůznější režimová opatření, a to i několik měsíců až rok po dokončení léčby. Pacient tak nesmí pít alkohol nebo se výrazněji fyzicky namáhat, doporučuje se také konzumovat vyváženou stravu, méně solit a nekouřit.
Následky zánětu srdce
Myokarditida může a nemusí zanechat následky. Záleží na typu příčiny, průběhu nemoci a účinnosti zvolené léčby. Některé vzniklé komplikace pak ale mohou pro pacienta znamenat i nevratné poškození zdraví. Zasažena bývá především srdeční činnost, což může vyústit až v akutní selhání srdce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno